Akt oskarżenia przeciwko byłemu prezydentowi Niemiec

Były prezydent Niemiec Christian Wulff odpowie przed sądem za korupcję. Prokuratura poinformowała w piątek o skierowaniu aktu oskarżenia do sądu w Hanowerze. Wulff odrzucił wcześniej propozycję zawieszenia postępowania, jeśli zgodzi się zapłacić grzywnę.

Akt oskarżenia dotyczy okresu, gdy Wulff był premierem kraju związkowego Dolna Saksonia, i związany jest z jego kontaktami z producentem filmowym Davidem Groenewoldem.

Reklama

Jak twierdzi prokuratura, Groenewold częściowo pokrył koszty pobytu Wulffa i jego żony na święcie piwa (Oktoberfest) w Monachium w 2008 roku. W ten sposób producent filmowy chciał skłonić polityka do poparcia jego projektu filmowego. Po powrocie ze stolicy Bawarii Wulff rzeczywiście wysłał list do szefa koncernu Siemens Petera Loeschera z prośbą o wsparcie finansowe filmu. Wartość zakwestionowanych przez prokuraturę świadczeń wynosi 770 euro.

- Uważamy, że pisząc ten list Wulff zdawał sobie sprawę i akceptował, iż jego zaproszenie do Monachium miało na celu zmotywowanie go do napisania tego listu - powiedział prokurator Hans-Juergen Lendeckel.

Według agencji dpa nie jest jeszcze przesądzone, czy proces rzeczywiście rozpocznie się, gdyż sąd w Hanowerze musi najpierw rozstrzygnąć, czy przyjmie sprawę do rozpatrzenia. Rzecznik sądu powiedział, że sprawdzenie, która izba jest właściwa, może potrwać kilka miesięcy.

"Góra urodziła mysz" - można było przeczytać w niemieckich gazetach o efektach prokuratorskiego śledztwa. Komentatorzy zastrzegają jednak, że choć z afery, która doprowadziła do dymisji prezydenta pozostały tylko szczątkowe zarzuty, to jego rezygnacja była słuszna. Wulff pogrążył się sam, nieumiejętnie obchodząc się z własnymi błędami z politycznej przeszłości - czytamy na stronach tygodnika "Der Spiegel".

Byłby to pierwszy w historii Republiki Federalnej Niemiec przypadek postawienia przed sądem osoby, która sprawowała najwyższy urząd w państwie.

Wulff odrzucił we wtorek ofertę prokuratury, która zaproponowała zawieszenie postępowania w zamian za grzywnę w wysokości 20 tys. euro.  Wulff nie zgodził się na propozycję, oznaczającą akceptację odpowiedzialności prawnej.  - W procesie Wulff udowodni swoją niewinność - powiedział adwokat byłego prezydenta Bernd Muessig.

Wulff od początku twierdził, że postępował zawsze zgodnie z prawem, chociaż przyznawał, że popełnił błędy. Taką wpadką był telefon Wulffa do redakcji gazety "Bild" w celu wstrzymania publikację materiału na jego temat.  

Polityk CDU objął najwyższy urząd w państwie niemieckim w lipcu 2010 roku. W lutym 2012 roku podał się do dymisji, po tym jak hanowerska prokuratura wystąpiła do Bundestagu z wnioskiem o uchylenie mu immunitetu w związku z podejrzeniem o przyjmowanie korzyści majątkowych. 

Na długo przed tą decyzją niemieckie media rozpisywały się o relacjach Wulffa z zamożnymi biznesmenami, od których pożyczał pieniądze na korzystnych warunkach i dawał się zapraszać na wakacje.

Prokuratura przesłuchała ponad 100 świadków, badając skrupulatnie wszystkie wątki, jednak większość podnoszonych przez media zarzutów okazała się nieuzasadniona.

Dowiedz się więcej na temat: Niemcy | Wulff | prezydent | akt oskarżenia

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje