Reklama

Reklama

Amerykanie o doniesieniach: "Są po prostu fałszywe"

Rzeczniczka Departamentu Stanu Heather Nauert, w imieniu władz amerykańskich, zaprzeczyła we wtorek doniesieniom, że wprowadzenie w życie ustawy o nowelizacji ustawy o IPN doprowadziło do "zawieszenia" relacji pomiędzy Waszyngtonem a Warszawą.

"Doniesienia zakładające jakiekolwiek 'zawieszenie' współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa lub dialogu na wysokim szczeblu - wszystko to - jest po prostu fałszem" - podkreśliła z naciskiem rzeczniczka amerykańskiego resortu spraw zagranicznych.

Reklama

Heather Nauert, zapytana o spekulacje, które pojawiły się w polskich mediach, a następnie zostały powtórzone w amerykańskim portalu BuzzFeed, dotyczące możliwości wstrzymania przez Kongres finansowania wspólnych działań w dziedzinie bezpieczeństwa, podkreśliła, że "Polska jest bliskim sojusznikiem Stanów Zjednoczonych w NATO, tak pozostanie, to się nie zmieni". 

"Stany Zjednoczone nie zamierzają porzucić swoich zobowiązań w dziedzinie bezpieczeństwa wobec Polski" - zapewniła rzeczniczka amerykańskiego MSZ. "Nie oznacza to, że nie zgadzamy się w sprawie tej ustawy, która weszła w życie" - dodała Nauert.

Pytana o możliwość spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Donaldem Trumpem, Heather Nauert odparła, że nie słyszała o takich planach. Naciskana przez jednego z dziennikarzy pytaniami, czy dojdzie do takiego spotkania podczas lipcowego szczytu NATO, rzeczniczka Departamentu Stanu z rozbawieniem w głosie odpowiedziała, że "jeszcze nic nie zostało ogłoszone w związku z szczytem NATO w lipcu".

Rzeczniczka Departamentu Stanu stanowczo pokreśliła, że władze amerykańskie wielokrotnie przedstawiły władzom w Warszawie swoje zastrzeżenia wobec nowelizacji o ustawy o IPN.

"Uczynił to sekretarz stanu Rex Tillerson w swoim oświadczeniu, uczyniłam to ja podczas moich wystąpień tutaj w komunikatach naszego biura spraw europejskich. Ambasador Paul Jones w Polsce przedstawił nasze stanowisko w specjalnym przesłaniu utrwalonym na wideo".

"Uważamy, że możemy prowadzić szczere, bez zahamowań, rozmowy. Wierzymy w swobodne, nieskrępowane doniesienia mediów - to jest bardzo ważne - nawet jeśli władze się z nimi nie zgadzają. Zachęcamy, aby polski rząd z uwagą zapoznał się z naszym stanowiskiem, które wyraźnie przedstawiliśmy" - zaapelowała rzeczniczka amerykańskiego resortu dyplomacji.

Z Waszyngtonu Tadeusz Zachurski

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje