Reklama

Reklama

​Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Węgier

Polska to dziś dynamicznie rozwijający się kraj; ma stabilny wzrost PKB, niską inflację i bezrobocie; widać to również w obustronnych stosunkach gospodarczych; Polska to czwarty największy partner gospodarczy Węgier - powiedział w piątek w Kielcach prezydent Węgier Janos Ader.

W Kielcach rozpoczęły się w piątek obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, które potrwają do niedzieli. W związku z obchodami w Kielcach spotkali się prezydenci Polski i Węgier.

Reklama

"Warto pogratulować Polsce wyczynu, którego dokonała po 1990 roku jeżeli chodzi o rozwój gospodarczy (...) Dzisiaj jest to dynamicznie rozwijający się kraj; ma stabilny wzrost PKB, niską inflację, zadłużenie poniżej 50 proc. (PKB - PAP), a bezrobocie jest prawie niewidoczne" - mówił prezydent Węgier Janos Ader na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Polski, zorganizowanej w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.

Podkreślił, że kondycja polskiej gospodarki "uwidacznia się" w stosunkach z Węgrami. Przypomniał, że Polska jest czwartym największym partnerem gospodarczym Węgier.

Ader poinformował ponadto, że do 2022 r. gotowy będzie węgierski odcinek trasy Via Carpatia, który na Węgrzech będzie "albo autostradą albo drogą szybkiego ruchu".

Nawiązując do kwestii wydatków na obronność, przypomniał, że kilka tygodni temu ten temat był poruszany podczas spotkania dziewiątki bukaresztańskiej (B9) w Koszycach. "Węgry przyjęły program rozwoju naszych sił zbrojnych (...) Do 2024 r. chcemy doprowadzić do takiego osiągnięcia, że będziemy wydawać 2 proc. naszego PKB na obronność i w wyniku tych działań w znaczny sposób zmodernizujemy węgierskie siły zbrojne" - powiedział prezydent Węgier.

Do wyzwań, przed którymi stoją Węgry, zaliczył rozwój szkolnictwa zawodowego, ponieważ - jak powiedział - problemem jest obecnie nie tyle bezrobocie, ile brak rąk do pracy w niektórych zawodach, np. branży budowalnej. "Musimy polepszyć nasze szkolnictwo zawodowe, czyli trzeba uczynić wszystko, żeby dla młodzieży te zawody stały się ponownie interesujące" - zaznaczył Ader.

Podkreślił również, że jeśli chodzi o filozofię polityki prorodzinnej, to jest ona taka sama na Węgrzech, jak i w Polsce. "Nie możemy konkurować z brytyjskimi czy niemieckimi pensjami. Możemy być zaś konkurencyjni właśnie w tych działaniach w ramach polityki socjalnej i wsparcia dla rodzin, bo to może zatrzymać naszą młodzież w kraju" - powiedział prezydent Węgier.

Komentarz Andrzeja Dudy

Prezydent Polski Andrzej Duda zaznaczył, że obóz polityczny Zjednoczonej Prawicy, z którego się wywodzi, "zawsze patrzył z dużą aprobatą na politykę realizowaną przez obecne władze węgierskie, a mianowicie politykę, która bardzo mocno wspiera kwestie rodziny". "To było dla nas bardzo ważnym wzorcem i ten element w polityce węgierskiej powrotu do tradycji i elementów tożsamościowych, korzeni judeochrześcijańskich (...), to było dla nas ważne, zanim jeszcze doszło do wyborów w 2015 r. i do zmian politycznych w Polsce. To, że mówiliśmy o programach prorodzinnych i o rozwoju gospodarki patrząc przez pryzmat rodziny, to miało znaczenie poprzez obserwację wzorca węgierskiego" - mówił Duda.

Przekazał, że podczas rozmów z Aderem poruszono kwestię współpracy ze Stanami Zjednoczonym w ramach Trójmorza, a także w ramach NATO, a więc również "planowanych zakupów służących modernizacji naszych armii". "Rozmawialiśmy o zakupach systemów antyrakietowych, jak również o perspektywie zakupu samolotów, który Węgry realizują w tej chwili. My natomiast przymierzamy się, dużo ostatnio rozmawialiśmy na ten temat z ministrem Mariuszem Błaszczakiem, do zakupów samolotów piątej generacji, myślę o myśliwcach" - mówił o przebiegu rozmów Duda.

O czym jeszcze mówiono?

Prezydenci Polski i Węgier rozmawiali także o współpracy regionalnej, ważnej dla rozwoju całej UE, służącej też bezpieczeństwu militarnemu. "Patrząc na niepokoje, które są w UE, na nierozwiązaną sprawę brexitu, który jest dla Unii wstrząsem, nie mamy wątpliwości, że nasza współpraca w ramach różnych formatów jest bardzo istotna. Dlatego akcentujemy, że jesteśmy razem w Grupie Wyszehradzkiej" - powiedział Duda.

Polski prezydent wyraził też zadowolenie, że współpraca między Polską a Węgrami się rozwija, co przekłada się na relacje gospodarcze między tymi krajami. Podkreślił, że sytuacja gospodarcza obu państw jest doskonała. "Polityka w tym zakresie zarówno na Węgrzech, jak i w Polsce prowadzona jest bardzo skutecznie i cieszymy się, że przekłada to się też na współpracę w tym aspekcie międzynarodowym między naszymi krajami" - powiedział prezydent

Po spotkaniu w Wojewódzkim Domu Kultury obaj prezydenci wraz z małżonkami udali się do Kieleckiego Teatru Tańca na uroczystą Galę Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Obchody w Kielcach z udziałem głów obu państw kontynuowane będą w sobotę.

Przypadający 23 marca Dzień Przyjaźni obu państw ustanowiły w 2007 r. Sejm RP i parlament Węgier. Jego obchody odbywają się na przemian w Polsce i na Węgrzech. Ostatnie miały miejsce w węgierskim Veszprem.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje