Ashton zamierza pojechać do Iranu w najbliższych tygodniach

Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton, która koordynuje rozmowy między Iranem a sześcioma mocarstwami na temat irańskiego programu nuklearnego, zapowiedziała w poniedziałek, że w najbliższych tygodniach odwiedzi Teheran, dokąd ją zaproszono.

"Z zainteresowaniem przeczytałam zaproszenie do odwiedzenia Teheranu. Mam zamiar to zrobić w najbliższych tygodniach" - powiedziała Ashton na konferencji prasowej ze swym kuwejckim odpowiednikiem Sabahem Chalidem al-Hamadem as-Sabahem. Iran i UE ogłosiły w niedzielę, że tymczasowe porozumienie atomowe zawarte między Iranem a światowymi mocarstwami wejdzie w życie z dniem 20 stycznia.

Reklama

24 listopada zeszłego roku strony zawarły w Genewie porozumienie, które zakłada ograniczenie przez Irańczyków ich programu nuklearnego w zamian za czasowe zniesienie części międzynarodowych sankcji gospodarczych. Jest to porozumienie tymczasowe; zakłada ono ograniczenie przez Teheran niektórych działań w ramach programu nuklearnego w zamian za częściowe złagodzenie sankcji międzynarodowych i niewprowadzanie nowych sankcji przez sześć miesięcy.

Porozumienie to jest zarazem uważane za pierwszy krok do rozładowania wieloletnich napięć wywołanych podejrzeniami Zachodu, że Iran dąży do uzyskania broni nuklearnej, czemu władze w Teheranie zaprzeczają.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje