Reklama

Reklama

​Austria: Oficer podejrzany o szpiegostwo na rzecz Rosji

Emerytowany oficer armii austriackiej, którego podejrzewa się o ponad dwudziestoletnią działalność szpiegowską na rzecz Rosji, oczekuje na zatwierdzenie tymczasowego aresztowania przez sąd - podała prokuratura w Salzburgu.

Według rzecznika prokuratury, zatrzymany przebywa w areszcie zabezpieczającym i jest poddawany intensywnym przesłuchaniom, w których wyniku może zostać złożony wniosek o tymczasowe aresztowanie. Uzasadnieniem wniosku mogłaby być na przykład groźba dalszego popełniania czynów karalnych lub groźba ucieczki.

Reklama

Dziennik "Kleine Zeitung" poinformował, że decyzję w sprawie zatwierdzenia tymczasowego aresztowania sąd powinien wydać w poniedziałek bądź najpóźniej we wtorek. W razie zastosowania wobec domniemanego szpiega wojskowych przepisów prawa karnego groziłaby mu kara do dziesięciu lat pozbawienia wolności.

Szpiegował przez ponad 20 lat

Jak relacjonuje "Kleine Zeitung", przesłuchiwany 70-letni pułkownik w stanie spoczynku szpiegował na rzecz Rosji przez 28 lat. Od 1990 r. pracował w ministerstwie obrony w Wiedniu, najpierw we "względnie nieliczącym się" wydziale opracowywania regulaminów, ale przez ostatnie pięć lat przed przejściem na emeryturę w wydziale planowania strukturalnego. Wcześniej miał też stacjonować na Cyprze i na Wzgórzach Golan w ramach sił pokojowych ONZ.

Według dziennika "Salzburger Nachrichten", uczęszczał także na kursy NATO i miał dostarczać Rosjanom informacje na ten temat.

Jak poinformowało austriackie MSZ, jego szefowa Karin Kneissl przeprowadziła rozmowę telefoniczną z MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem. Wcześniej oskarżył on Austrię o sięgnięcie w sprawie szpiega do "dyplomacji megafonowej", zamiast podjęcia poufnych konsultacji z Moskwą.

"Chodzi tu o sprawy ze sfery podległej prawu karnemu, które spowodowały konieczność interwencji organów prokuratorskich i szerokiego poinformowania opinii publicznej" - powiedziała Kneissl Ławrowowi. Jak podkreśliła, "podstawą działań austriackiego rządu są oczywiste fakty".

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje