Reklama

Reklama

Austria: Zbezczeszczono polski pomnik odsieczy wiedeńskiej

Nieznani sprawcy zbezcześcili polski pomnik odsieczy wiedeńskiej na wzgórzu Kahlenberg w Austrii. Poinformował o tym były marszałek Sejmu, członek Trybunału Stanu Józef Zych, który uczestniczy w uroczystościach 334. rocznicy zwycięstwa nad Turkami pod Wiedniem. W sprawie incydentu będzie interweniował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Józef Zych powiedział IAR, że ostatniej nocy nieznani sprawcy namalowali ordynarny napis na pomniku króla Jana III Sobieskiego i oblali go czarną farbą. Zniszczono także postument postawiony na Kahlenbergu przez Ukraińców, który upamiętnia udział oddziałów kozackich w walkach z Turkami pod Wiedniem w 1683 r. 

Reklama

Były marszałek Sejmu zwrócił uwagę, że do zbezczeszczenia doszło mimo zwiększonej ochrony policyjnej pobliskiego kościoła św. Józefa, prowadzonego przez polskich księży zmartwychwstańców. 

- Władze spodziewały się ekscesów w związku z rocznicą zwycięstwa nad Turkami oblegającymi Wiedeń - mówił Józef Zych. Jak dodał, austriackie władze poważnie potraktowały incydenty.

Reakcja Kancelarii Prezydenta

O informacje w sprawie zniszczenia pomnika króla Jana III Sobieskiego będzie prosił w Wiedniu szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

- Właśnie lecę do Wiednia na jutrzejsze uroczystości związane z rocznicą bitwy pod Wiedniem. Będę na miejscu także prosił o informacje w sprawie zniszczenia polskiego obelisku na Kahlenbergu - powiedział w sobotę Szczerski.

Jak dodał, pomnik jest już oczyszczony i będzie pilnowany do niedzieli, do rozpoczęcia uroczystości w 334. rocznicę bitwy pod Wiedniem.

Oświadczenie MSZ

Polskie MSZ poinformowało, że ambasada RP w Wiedniu monitoruje sytuację. Resort dodał, że pełna ocena skali zniszczeń będzie możliwa w niedzielę.

"Ambasada RP w Wiedniu została poinformowana o zniszczeniu farbą znajdującej się na wzgórzu Kahlenberg tablicy stanowiącej wizualizację niewybudowanego jeszcze pomnika Jana III Sobieskiego, jak również o zniszczeniu pomnika na sąsiednim wzgórzu Leopoldsberg upamiętniającego ukraińskich Kozaków biorących udział w bitwie pod Wiedniem. Ambasada monitoruje sytuację" - poinformowało PAP biuro prasowe MSZ.

"Z uwagi na to, że aktualnie na wzgórzu Kahlenberg mają miejsce demonstracja skrajnie prawicowej organizacji Identitaere, jak również trzy kontrdemonstracje (dwie na samym wzgórzu, jedna przy najbliższej stacji metra), a miejsce zabezpiecza austriacka policja, pełna ocena skali zniszczeń oraz podjęcie dalszych stosownych działań możliwe będzie w dniu jutrzejszym" - dodano w przesłanym PAP komunikacie.

MSZ podkreśliło też, że planowane na niedzielę uroczystości, z udziałem m.in. polskich władz państwowych, odbędą się zgodnie z programem.

Ważne miejsce dla historii Europy

Na wzgórzu Kahlenberg w Wiedniu powstaje pomnik poświęcony królowi Janowi III Sobieskiemu. Kamień węgielny pod budowę został wmurowany w 2013 r., w 330. rocznicę odsieczy wiedeńskiej. Inicjatorem projektu jest Piotr Zapart, członek Bractwa Kurkowego w Krakowie. Pomnik ma być gotowy na setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

Józef Zych podkreślił, że Kahlenberg to ważne miejsce dla historii Europy. Z tego wzgórza w 1683 r. król Jan III Sobieski dowodził zwycięską bitwą z Turkami o Wiedeń. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne