Reklama

Reklama

Azerbejdżan: Aresztowano młodego opozycyjnego dziennikarza

Młody azerbejdżański dziennikarz, który zaginął w środę, przebywa od tego czasu w areszcie, zatrzymany za "stawianie oporu policji" - poinformował w piątek jego adwokat, który uważa, że aresztowanie 19-letniego Szirina Abbasowa było inspirowane przez władze.

Abbasow został aresztowany "na 30 dni i jest oskarżony o stawianie oporu policji".  Jego rodzina nie miała od niego żadnych wiadomości od środy - powiedział Elczin Sadichow.

Reklama

MSW Azerbejdżanu "odmówiło podania szczegółów co do powodów jego aresztowania" - dodał, podkreślając, że nie udzielono mu zgody na widzenie z Abbasowem.

Adwokat jest zdania, że dziennikarz jest prześladowany "ze względu na swoją pracę dla opozycyjnego medium", Meydan TV.

Mający siedzibę w Berlinie kanał Meydan TV, który przekazuje wiadomości z Azerbejdżanu, według organizacji Reporterzy bez Granic (RSF) stał się "celem dla rządu".

- Uważamy, że Abbasow jest w niebezpieczeństwie i żądamy jest natychmiastowego zwolnienia - napisał w komunikacie Johann Bihr z RSF.

To kolejne zatrzymanie

Według organizacji inna dziennikarka Meydan TV została uprowadzona w środę w Baku, a potem przesłuchiwali ją przez wiele godzin policjanci w cywilu i wreszcie zwolnili.

Na początku września znana dziennikarka azerbejdżańskiej stacji Radia Wolna Europa (Radio Azadiq) Chadidża Ismaiłowa, która pisała o korupcji, nadużyciach władzy i naruszeniach praw człowieka, została skazana przez azerski sąd na 7 i pół roku więzienia.

Zdaniem sądu w Baku 39-letnia Ismaiłowa jest winna defraudacji, nielegalnej działalności gospodarczej oraz dopuściła się oszustw podatkowych. Prokuratorzy domagali się dla dziennikarki, która opisywała działania korupcyjne w rządzie oraz niejasne kontakty prezydenta Ilhama Alijewa i jego rodziny z biznesem, aż 9 lat więzienia.

"Więzień sumienia"

W ocenie Amnesty International (AI), która określiła dziennikarkę mianem "więźnia sumienia", wyrok ma charakter wyłącznie polityczny i ma na celu uniemożliwienie Ismaiłowej dalszego tropienia afer korupcyjnych z udziałem azerskich władz.

Obrońcy praw człowieka zarzucają prezydentowi Ilhamowi Alijewowi tłumienie wolności słowa, prześladowanie dziennikarzy i więzienie opozycjonistów.

 

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne