Belgowie skazani za uczestnictwo w rekrutacji ludzi do walk w Syrii i Somalii

19 Belgów spędzi 20 lat w więzieniu. To kara za uczestnictwo w rekrutacji ludzi do walk w Syrii i Somalii, a także za współpracę z milicją Al-Szabab w Somalii. Wyrok zapadł dziś w Trybunale karnym w Brukseli.

15 mężczyzn i cztery kobiety skazano na kary do 20 lat więzienia za udział w rekrutowaniu bojowników do walk w Syrii i Somalii, przyłączenie się do powiązanej z Al-Kaidą islamistycznej milicji Al-Szabab w Somalii, a także zbieranie funduszy na rzecz tej organizacji.

Reklama

Wyrok 20 lat więzienia otrzymał zaocznie przywódca siatki Raszid Benomari, obecnie przebywający się w Kenii, gdzie został zatrzymany w lipcu ubiegłego roku.

Trzej Belgowie, którzy towarzyszyli mu w Somalii, gdzie przeszli szkolenie w islamistycznych obozach, skazani zostali na kary od 3 do 5 lat więzienia. Oni także przebywają w Kenii.

Pozostałe 15 osób skazano na kary od 10 miesięcy do 6 lat więzienia za dostarczanie pieniędzy i fałszywych dokumentów Benomariemu i jego trzem kolegom.

Belgijskie władze są od lat zaniepokojone wyjazdem młodych ludzi z krajów UE do Syrii i - rzadziej - do Somalii.

W czerwcu 2012 roku sąd w Belgii skazał na kary do 8 lat więzienia sześciu członków komórki zajmującej się rekrutacją ludzi do walk w Syrii.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje