Reklama

Reklama

Białoruś: Apel o pokazanie Nobla dla Aleksijewicz

Na Białorusi zbierane są w internecie podpisy pod petycją do władz i szefów kanałów telewizyjnych o pokazanie na żywo ceremonii wręczenia literackiej Nagrody Nobla Swiatłanie Aleksijewicz. Uroczystość odbędzie się w Sztokholmie już jutro, jednak nic nie wskazuje na to, by zainteresowała ona białoruską telewizję państwową.

Sygnatariusze petycji piszą, że przyznanie Nagrody Nobla Aleksijewicz jest "prawdziwym świętem". Teraz o białoruskiej pisarce mówi się na całym świecie. Dlatego proszą białoruskie kanały telewizyjne o zorganizowanie transmisji.

Reklama

Tymczasem niezależne białoruskie media na bieżąco śledzą pobyt Swiatłany Aleksijewicz w Sztokholmie. Niektóre pokazywały na żywo wygłoszony przez nią wczoraj odczyt w Akademii Szwedzkiej. Pisarka szczególnie gorzko mówiła o Rosjanach. "Rosjanin nie rozumie wolności. Jemu potrzebny jest jedynie but i nahajka. Dwa główne rosyjskie słowa to: wojna i więzienie" - stwierdziła Aleksijewicz, która sama jednak deklaruje przywiązanie do rosyjskiej kultury.

Wcześniej przed wyjazdem z Mińska pisarka powiedziała, że do tej pory nie otrzymała żadnych oficjalnych gratulacji od władz białoruskich. Wcześniej media informowały, że prezydent Aleksander Łukaszenka pogratulował jej literackiej Nagrody Nobla.

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację
Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje