Białoruś: Przerwa w procesie Poczobuta do 23 czerwca

W procesie Andrzeja Poczobuta ogłoszono w piątek przerwę do 23 czerwca. Obrońca dostał czas na zapoznanie się ze zmianami w akcie oskarżenia - powiedziała prezes nieuznawanego przez władze w Mińsku Związku Polaków na Białorusi Andżelika Orechwo.

- Proces został przeniesiony na 23 czerwca o godz. 10 rano (godz. 9 czasu polskiego). Adwokat powiedział, że prokurator zmienił trochę treść oskarżenia. Kwalifikacja pozostała ta sama, tylko oskarżenie stało się trochę bardziej szczegółowe. Zwraca się w nim uwagę na większą liczbę wyrazów w tekstach. Wcześniej (oskarżenie) było na kartkę, teraz jest na 5 kartek - powiedziała Orechwo.

Reklama

Sprawa przeciwko korespondentowi "Gazety Wyborczej" dotyczy jego ośmiu artykułów w "Gazecie Wyborczej", jednego na opozycyjnym portalu internetowym Biełorusskij Partizan i jednego na prywatnym blogu.

- Adwokat mówi, że Andrzej czuje się normalnie. Jest trochę przeziębiony, ale trzyma się jak zawsze. Jest pewny swoich racji - zaznaczyła prezes ZPB.

Powiedziała, że w piątek przed sądem, gdzie odbywała się pierwsza rozprawa, było około 60-70 przedstawicieli Polonii. Zapewniła, że także 23 czerwca, w Boże Ciało, przyjdą przed budynek sądu.

Poczobuta oskarżono z dwóch artykułów: znieważenia oraz zniesławienia prezydenta Łukaszenki. Za znieważenie głowy państwa grożą dwa lata więzienia, za zniesławienie - cztery.

Proces Poczobuta, dziennikarza "Gazety Wyborczej" i działacza polonijnego, rozpoczął się we wtorek i odbywa się przy drzwiach zamkniętych. Na salę rozpraw we wtorek nie wpuszczono m.in. konsula RP i żony oskarżonego. Nie wezwano też świadków obrony, wśród których miał być opozycyjny kandydat w wyborach prezydenckich z 2006 r. Alaksandr Milinkiewicz. W procesie ogłoszono wówczas przerwę do piątku, by dać prokuratorowi czas na uściślenie aktu oskarżenia.

Poczobuta zatrzymano na początku kwietnia w Grodnie. Od tamtego czasu jest przetrzymywany w areszcie.

Organizacja obrony praw człowieka Amnesty International uznała Poczobuta za więźnia sumienia.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje