Bin Laden wzywa do męczeństwa

Przywódca Al-Kaidy Osama bin Laden wezwał do męczeństwa jako broni i drogi do chwały dla muzułmanów w nagraniu wideo, które - jak poinformowała w sobotę sieć telewizyjna CNN - zostało przechwycone zanim ukazało się na stronach internetowych radykalnych ugrupowań islamskich.

CNN podkreśliła, że nie jest w stanie zweryfikować autentyczności 40-minutowego nagrania, które zostało przetłumaczone z języka arabskiego na angielski.

Reklama

Nie można też ustalić, gdzie i kiedy dokonano nagrania. Jednak zdaniem CNN, jest to montaż starych nagrań, dokonany w ciągu ostatnich czterech tygodni.

Bin Laden przemawia tylko przez 50 sekund na tle podobnym do tego, które występuje w nagraniach dokonanych przed atakami terrorystycznymi z 11 września 2001 r.

Przywódca Al-Kaidy powiedział m. in., że sam prorok Mahomet chciał być męczennikiem. - Szczęśliwy jest ten, którego Bóg wybrał na męczennika - dodał.

W ub. piątek Senat USA opowiedział się za podwojeniem nagrody za schwytanie bin Ladena do 50 mln dolarów. Senatorzy zaapelowali też do prezydenta Busha o nasilenie działań mających na celu schwytanie bin Ladena po tym jak opublikowano raport wywiadu, według którego Al-Kaida jest coraz silniejsza.

Wywiad USA twierdzi, że bin Laden ukrywa się w górzystych rejonach północno zachodniego Pakistanu.

Dowiedz się więcej na temat: przywódcy | cnn | Osama bin Laden

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy