Reklama

Reklama

Boris Johnson nowym premierem Wlk. Brytanii. Politycy komentują

Boris Johnson został nowym liderem Partii Konserwatywnej, a w środę obejmie urząd premiera Wielkiej Brytanii. Ze świata płyną gratulacje i komentarze.

W kluczowej kwestii wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, Johnson powtórzył we wtorek zobowiązanie do opuszczenia Wspólnoty w terminie do 31 października bieżącego roku. 

"Niczym drzemiący olbrzym, powstaniemy znowu i otrząśniemy się z braku wiary w siebie i negatywizmu za sprawą lepszej edukacji, lepszej infrastruktury, większej liczby policji i fantastycznej sieci światłowodów dostępnych w każdym domu. Zjednoczymy ten wspaniały kraj i poprowadzimy go naprzód" - zapowiedział.  W 2015 r. Johnson stał się ostrym krytykiem podejścia rządu Davida Camerona do renegocjacji warunków członkostwa we Wspólnocie. W lutym 2016 r. niespodziewanie zdecydował się na poparcie brexitu, z miejsca stając się liderem eurosceptycznej kampanii na rzecz wyjścia z UE i prowadząc ją do historycznego zwycięstwa w referendum z 2016 r. po burzliwej kampanii zdefiniowanej przez spory dotyczące suwerenności i imigracji, w tym z Europy Środkowo-Wschodniej.

Gratulacje od Macrona i von der Leyen

Reklama

Do nominacji Borisa Johnsona odnieśli się w Paryżu na wspólnej konferencji prasowej nowa szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i prezydent Francji Emmanuel Macron. 

"Przede wszystkim gratulacje dla Borisa Johnsona za nominację na premiera. Z niecierpliwością czekam na dobrą współpracę z nim" - powiedziała von der Leyen.

Jej stanowisko powtórzył francuski przywódca, który wyraził nadzieję na "jak najszybszą" współpracę z Johnsonem, nie tylko w sprawie brexitu, ale także innych spraw międzynarodowych, takich jak napięcia z Iranem.

Macron będzie rozmawiał z Johnsonem w nadchodzących dniach - powiedział przedstawiciel Pałacu Elizejskiego, nie ujawniając więcej szczegółów.

Francuska deputowana: UE nie zmienia stanowiska

Tymczasem francuska eurodeputowana Nathalie Loiseau ostrzegła Johnsona, że UE nie zmieni swojego stanowiska w sprawie brexitu. "Choć wszyscy chcemy, aby stosunki między Wielką Brytanią a UE były jak najbliższe i jak najbardziej konstruktywne, wybór Borisa Johnsona nie zmienia prostego faktu: mamy dobrą umowę i UE będzie przy niej obstawała" - napisała Loiseau na Twitterze. 

"UE nie zmienia stanowiska" - dodała francuska polityk, odnosząc się najwyraźniej do słynnego stwierdzenia Margaret Thatcher "the lady is not for turning".

Barnier: Czekamy na konstruktywną współpracę

Z kolei unijny negocjator ds. brexitu Michel Barnier poinformował, że jest gotów do współpracy z Johnsonem, aby przeprowadzić brexit w sposób uporządkowany.

"Z niecierpliwością czekamy na konstruktywną współpracę z premierem Johnsonem, gdy obejmie on urząd, aby ułatwić ratyfikację umowy o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE i aby brexit był uporządkowany" - napisał Barnier na Twitterze.

"Jesteśmy również gotowi do zmiany uzgodnionej deklaracji dotyczącej nowego partnerstwa" - dodał, odnosząc się do deklaracji politycznej, która została podpisana przy okazji zawarcia umowy o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE.

Timmermans: Twardy brexit byłby tragedią

"Bezumowny brexit, twardy brexit, byłby tragedią dla wszystkich stron, nie tylko dla Wielkiej Brytanii" - oświadczył na konferencji w Brukseli wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans.

Timmermans podkreślił, że stanowisko UE w sprawie brexitu jest jasne."Zjednoczone Królestwo osiągnęło porozumienie z Unią Europejską o wyjściu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty i Unia Europejska będzie trzymać się tej umowy" - powiedział Timmermans w nawiązaniu do powtarzających się deklaracji przyszłego brytyjskiego premiera Borisa Johnsona dotyczących renegocjacji umowy, która został trzykrotnie odrzucona przez Izbę Gmin.

Negocjator brexitu z ramienia Parlamentu Europejskiego Guy Verhofstadt poinformował we wtorek na Twitterze, że w środę europarlamentarna Grupa Sterująca ds. Brexitu spotka się z unijnym negocjatorem Michelem Barnierem, "żeby odpowiedzieć na wybór Borisa Johnsona". Po tym spotkaniu ma zostać przedstawione stanowisko w tej sprawie.

Trump: Boris Johnson będzie świetny!

Borisowi Johnsonowi pogratulował prezydent USA Donald Trump.  

"Gratulacje dla Borisa Johnsona za zostanie nowym premierem Wielkiej Brytanii. Będzie świetny!" - napisał amerykański prezydent na Twitterze.

Zarif: Iran nie chce konfrontacji

"Gratuluję mojemu byłemu odpowiednikowi Borisowi Johnsonowi zastania premierem Wielkiej Brytanii" - napisał na Twitterze minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif . 

"Iran nie chce konfrontacji. Ale mamy 1500 mil wybrzeża Zatoki Perskiej. To są nasze wody i będziemy ich bronili" - zaznaczył. "Przejęcie przez rząd (Theresy) May irańskiego tankowca na rozkaz Stanów Zjednoczonych jest czystym piractwem" - ocenił szef irańskiej dyplomacji.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy