Reklama

Reklama

Chilijscy górnicy rozważali kanibalizm i samobójstwo

Uwięzieni pod ziemią chilijscy górnicy rozważali samobójstwo i kanibalizm zanim skontaktowały się z nimi ekipy ratunkowe - wynika z najnowszej książki opublikowanej w poniedziałek.

Dziennikarz Jonathan Franklin pisze w książce "33 mężczyzn", że prawie wszyscy z górników cierpieli po uratowaniu na zespół stresu pourazowego. Ponad 600 metrów pod ziemią, czekając na ratunek, spędzili oni łącznie 69 dni. Przez pierwszych 16 nie mieli żadnego kontaktu z powierzchnią. Żywność racjonowali: po dwie łyżki tuńczyka, pół ciasteczka i pół szklanki mleka na każde 48 godzin.

Reklama

"Z jedzeniem czy bez, myślałem tylko o tym, jak się stamtąd wydostać" - powiedział w wywiadzie dla telewizji CBS zapowiadającym książkę jeden z górników, Mario Sepulveda. "Jak? Zastanawiałem się, który z górników zasłabnie pierwszy i zacząłem myśleć, jak zamierzam go zjeść. Zapewniam, wtedy nie czułem z tego powodu wstydu ani strachu".

Na szczęście 17. dnia udało się nawiązać kontakt z ratownikami. "Do tego czasu mieli już gotowy garnek i piłę" - mówił Franklin.

Victor Zamora przyznał z kolei, że on i jego koledzy na poważnie rozważali możliwość odebrania sobie życia. "Jeśli mieliśmy tylko dalej cierpieć, to lepiej było włączyć silniki i zatruć się tlenkiem węgla" - powiedział i dodał, że wtedy nie postrzegał tego jako samobójstwa: "Chodziło tylko o to, by przestać cierpieć, przecież i tak mieliśmy wszyscy zginąć".

Franklin pracował w Chile jak dziennikarz 16 lat. Na potrzeby swojej książki przeprowadził wywiady z wszystkimi 33 górnikami. Otrzymał na to wyłączność.

5 sierpnia w kopalni miedzi i złota San Jose doszło do zawalenia. Po 17 dniach udało się nawiązać kontakt z uwięzionymi górnikami. "Czujemy się dobrze, jesteśmy w schronieniu, 33" - napisali na kartce papieru przyczepionej do sondy. Rozpoczęto równoczesne wiercenie trzech szybów ratunkowych. 13 października wszyscy górnicy zostali jeden po drugim wyciągnięci na powierzchnię za pomocą specjalnie zaprojektowanej kapsuły.

Dowiedz się więcej na temat: samobójstwo | górnicy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje