Chińska marynarka wojenna na Oceanie Indyjskim

11 statków chińskiej marynarki wojennej wpłynęło w tym miesiącu na wschodnie akweny Oceanu Indyjskiego - podają chińskie media. Agencja Reutera zauważa, że do tej sytuacji dochodzi w momencie poważnego kryzysu politycznego na Malediwach, gdzie obowiązuje stan wyjątkowy. Chińskie media nie wiążą tych kwestii. Nie wyjaśniają jednak dlaczego statki znajdują się na tym obszarze.

O wpływy na Malediwach rywalizują Indie i Chiny. Prezydent Abdullah Jamen zadeklarował, że wyspiarski kraj dołączy do promowanej przez Chiny inicjatywy Pasa i Szlaku, której część stanowią także morskie szlaki komunikacyjne.

Reklama

Przywódcy opozycji na Malediwach zaapelowali zaś do władz Indii z prośbą o interwencję wobec pogłębiającego się kryzysu.

Prezydent Abdullah Jamen 5 lutego wprowadził na 15 dni stan wyjątkowy. Obecnie chce jego przedłużenia o kolejne 30 dni. Ostrzeżenia przed podróżami na Malediwy wydały władze Chin, Indii, USA i Wielkiej Brytanii.

Polska ambasada w New Delhi zaapelowała do Polaków udających się na Malediwy o zachowanie ostrożności, unikanie miejsc zgromadzeń i stosowanie się do poleceń lokalnych władz.

Reklama

Reklama

Reklama