Reklama

Reklama

Chiny: Kolejne dwie osoby zarażone szczepem wirusa ptasiej grypy H7N9

Dwie kolejne osoby zaraziły się szczepem wirusa ptasiej grypy H7N9 i jedna z nich zmarła - poinformowały w środę władze sanitarne chińskiej prowincji Zhejiang (Czeciang). Tym samym na wschodzie Chin zmarły łącznie trzy z dziewięciu zarażonych osób.


Ostatnia ofiara ptasiej grypy to 38-letni kucharz w mieście Hangzhou - podano w oficjalnym komunikacie.

Reklama

Z siedmiorga wcześniej zarażonych szczepem H7N9 dwie osoby zmarły w aglomeracji szanghajskiej, a pięcioro w stanie krytycznym przebywa w szpitalu w Nankinie. Szanghaj, Nankin i Hangzhou są położone blisko siebie.

Według chińskiego centrum kontroli chorób tylko 45-letnia kobieta w Nankinie pracowała w ubojni drobiu; pozostali nie mieli kontaktu z hodowlą ptactwa domowego ani między sobą. Ludzie kontaktujący się z chorymi nie zostali zarażeni.

Chińskie władze sanitarne zaostrzyły kontrole w Pekinie i w Szanghaju, finansowej stolicy kraju, po ujawnieniu dwóch pierwszych przypadków śmierci z powodu wirusa H7N9, które zmarły w marcu. Wcześniej wirus ten nie przenosił się na ludzi.

Jak poinformowała krajowa komisja ds. zdrowia i planowania rodziny, 87-letni mieszkaniec Szanghaju zachorował 19 lutego i zmarł 4 marca; u innego, 27-letniego mężczyzny, także z Szanghaju, symptomy choroby wystąpiły 27 lutego, a zmarł on 10 marca.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że od 2003 roku, gdy wirusa ptasiej grypy wykryto po raz pierwszy, na świecie zmarło z jego powodu 360 osób. W poniedziałek WHO podała, że w ostatnich przypadkach nie ma dowodów na przenoszenie się wirusa z człowieka na człowieka.

Najbardziej popularny wirus H5N1 przenosi się ze zwierząt na ludzi. Jednak naukowcy obawiają się zmutowanego szczepu, który mógłby przenosić się z człowieka na człowieka i ewentualnie doprowadzić do pandemii.

Dowiedz się więcej na temat: H7N9 | ptasia grypa | kurczaki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje