Chiny: Władze apelują o wydłużenie weekendu

​Władze Chin apelują do pracodawców, by latem dawali pracownikom wolne piątkowe popołudnia, wydłużając tym samym weekend; miałoby to korzystny wpływ m.in. na rozwój turystyki - podał w czwartek portal BBC News za mediami chińskimi.

Wolne piątkowe popołudnia ułatwiłyby ludziom podróżowanie; taka elastyczność zmniejszyłaby również obecne obciążenie w takich branżach jak transport, handel, czy catering - wskazał cytowany przez agencję Xinhua przedstawiciel krajowego urzędu ds. turystyki Wu Wenxue.

Reklama

W Chinach w święta państwowe, wolne od pracy, wiele obiektów turystycznych boryka się z ogromnym napływem zwiedzających. Dzieje się tak dlatego, że poza takimi wolnymi dniami ludzie albo nie mają, albo też nie biorą urlopu.

Pracownicy w Chinach mają prawo do płatnego urlopu - ci, którzy pracują krócej niż 10 lat, mają pięć wolnych dni, nie licząc świąt wolnych od pracy. Przy stażu 20 lat pracy długość urlopu wynosi 15 dni.

W praktyce jednak wielu pracowników uważa, że nie powinni brać wolnego. Obawiają się bowiem, że zostaną uznani za leniwych. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje