Reklama

Reklama

CNN: Ponad 700 pilotów nowych boeingów przeszło jedynie kurs online

737 pilotów szkolących się do przesiadki ze starszych boeingów 737 do pilotowania nowej wersji MAX 8 otrzymało jedynie krótki, wewnętrznie prowadzony kurs internetowy - powiedzieli w rozmowie z CNN rzecznicy związków zawodowych pilotów dwóch amerykańskich linii lotniczych: Southwest Airlines oraz American Airlines.

W telewizji CNN rzecznicy lini lotniczych zastrzegli, że na kursie przygotowawczym w ogóle nie było wzmianki o nowym systemie, którego działanie uznaje się obecnie za najbardziej prawdopodobną przyczynę dwóch katastrof nowego modelu samolotu. 

Reklama

Kurs internetowy prezentował jednie różnice pomiędzy poszczególnymi wersjami samolotu. Jego ukończenie zajmowało pilotom - w zależności od linii - od 56 minut do trzech godzin. 

W ramach kursu zaprezentowano pilotom cztery obszary, w których nowe maszyny różnią się od starszych. Jak się okazuje, nie było w nim wzmianki o nowym systemie poprawy charakterystyki manewrowej - MCAS, którego wadliwe działania jest najbardziej prawdopodobną przyczyną dwóch katastrof boeingów 737 MAX 8 - w październiku 2018 roku w Indonezji i w marcu 2019 roku w Etiopii.

Jak przyznał rzecznik związku reprezentującego pilotów Southwest Airline Mike Trevino, kurs nie był prowadzony przez instruktora. Piloci sami nim administrowali. 

- MCAS został zainstalowany w samolocie i Boeing nie ujawnił tego faktu pilotom - dodał w rozmowie z CNN. 

Po katastrofach piloci zaczęli domagać się dodatkowych szkoleń, szczególnie pracy na symulatorach lotu. Dotychczas zapewnione zostały jedynie szkolenia teoretyczne na temat MCAS. 

Koncern Boeing unika komentarza w tej sprawie, o który stacja CNN ubiegała już kilkukrotnie. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy