Reklama

Reklama

Co z kopią ikony jasnogórskiej w katedrze Notre Dame?

"Polska kaplica ucierpiała w pożarze katedry Notre Dame, ale zachowała się. Uratowano kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej oraz relikwie świętego Jana Pawła II" - poinformował we wtorek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

"Kopia ikony Matki Bożej z Jasnej Góry, znajdująca się w Kaplicy Polskiej w Notre Dame, ocalała" - czytamy na Facebooku Polskiej Misji Katolickiej we Francji. 

Reklama

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski potwierdził, że polska kaplica w katedrze ucierpiała, ale zachowała się. 

"Kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej została wyniesiona wraz z relikwiami świętego Jana Pawła II. Oba te obiekty są w dobrym stanie, są zachowane, bezpieczne" - podkreślił. 

Informacje te potwierdził ambasador Polski we Francji Tomasz Młynarski.

"Nie wiem, czy kaplica ocalała"

"Wieża znad prezbiterium, która się waliła, spadała właśnie w kierunku, gdzie mieści się kaplica polska. Tam w ciągu najbliższych dwóch tygodnie nikt nie będzie miał wstępu z tego względu, że 13 ton ołowiu, które spadło na posadzkę trzeba ochłodzić, bo przecież i marmur jest wrażliwy, i posadzka, i mury boczne stojące, ocalone, jeżeli będą przegrzane, tracą wytrzymałość" - powiedział ks. prałat Krystian Gawron, odpowiedzialny za projekt kaplicy polskiej w katedrze Notre Dame.

Pytany o stan Kaplicy Polskiej Matki Bożej Częstochowskiej - Królowej Polski po pożarze katedry Notre Dame odpowiedział: "nie wiem, czy ocalała. Daj Boże, żeby tak było".

Jak wyjaśnił: "wiadomości o kaplicy polskiej będziemy mieli dopiero wtedy, kiedy będziemy mieli dostęp". 

"Muszę powiedzieć uczciwie: nie wiemy, co jest z kaplicą polską" - podkreślił.

Pierwsza narodowa kaplica w paryskiej katedrze

Kopię jasnogórskiego wizerunku Matki Boskiej umieszczono w Notre Dame w 2018 r. Uroczyste wprowadzenie obrazu odbyło się 5 maja 2018 r. W ciągu kolejnych miesięcy prowadzono przygotowania do konsekracji polskiej kaplicy. 1 grudnia 2018 r. odbyło się jej uroczyste otwarcie. 

Kaplica pod wezwaniem Najświętszej Matki Boskiej Częstochowskiej i świętego Germana stała się pierwszą narodową kaplicą w paryskiej katedrze. Koncelebrujący mszę świętą abp Stanisław Gądecki przypomniał historyczne związki Paryża i Polski: "To tutaj przecież pracowała Wielka Emigracja. Tutaj rozkwitło polskie piśmiennictwo, publicystyka polityczna i wielka poezja romantyczna. Tutaj tworzyli w duchu umiłowania ojczyzny Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Zygmunt Krasiński, Cyprian Norwid. Tutaj rozbrzmiewała budząca ducha narodowego muzyka Fryderyka Chopina. Stąd przybyła do Polski w 1919 r. Błękitna Armia gen. Józefa Hallera".

Pożar katdery Notre Dame w Paryżu

Pożar, który wybuchł w słynnej paryskiej katedrze Notre Dame, udało się w poniedziałek do północy opanować na tyle, że strażacy podali, iż struktura budowli i fasada zachodnia zostały ocalone. 

Płomienie zauważono przed godziną 19.00 wieczorem i wkrótce zdjęcia pożaru obiegły cały świat. Pożar wybuchł gwałtownie, obejmując szybko iglicę i dach nawy poprzecznej. Wkrótce rozszerzył się na cały dach. Iglica zawaliła się i spłonęła.

Dramatyczne wydarzenia z Paryża relacjonujemy na żywo.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje