Debata o komunii świętej dla rozwiedzionych

Brytyjski tygodnik katolicki "The Tablet" zamieścił wywiad z niemieckim kardynałem Walterem Kasperem, który opowiada się za złagodzeniem zakazu przyjmowania komunii przez rozwiedzionych katolików żyjących w drugim małżeństwie. Anglosascy katolicy są również skłonni kwestionować stanowisko Kościoła w tej sprawie - podobnie jak wobec sztucznego zapłodnienia i antykoncepcji.

Angielski kardynał Vincent Nichols zareagował na ten wywiad w "Tablecie" mówiąc, że wszystkie te sprawy zostaną poruszone na rozpoczynającym się 5 października w Rzymie nadzwyczajnym, dwutygodniowym synodzie poświęconym rodzinie.

Podczas konferencji prasowej w Londynie przywódca angielskich katolików powiedział, że papież Franciszek nawołuje do "odtworzenia kultury miłosierdzia w Kościele" i dodał, że w minionym trzydziestoleciu Kościół zaniedbał tę cnotę, a przebaczenie "nie było jego atutem".

Arcybiskup Westminsteru dostrzega jednak głębokie teologiczne przeszkody dla dopuszczenia do komunii rozwiedzionych katolików żyjących w drugim małżeństwie.

Reklama

Jak powiedział: "Zbiegają się tu bowiem nauka o nienaruszalności małżeństwa i o znaczeniu przyjmowania komunii - tego widomego uczestnictwa w eucharystii. Osobiście nie widzę pola do manewru bez radykalnego przemyślenia jednego lub drugiego". Kardynał Nichols dodał jednak, że jest otwarty na argumenty.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje