Dziennik "Le Monde" o Tusku, Polsce i Europie

Francuski centrolewicowy dziennik "Le Monde" w niezwykle ciepłych słowach pisze o Polsce i Donaldzie Tusku. Gazeta publikuje komentarz i prognozy związane z objęciem sterów Rady Europejskiej przez byłego szefa polskiego rządu.

"Polska dumą Europy" - pisze francuski dziennik. Podkreśla, że w niecałe sto lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, nasz kraj stał się jedynym z Europy Środkowej, który awansował do grona państw liczących się w Unii.

Francuska gazeta snuje rozważania na temat tego, co Europie przyniesie tak wysokie stanowisko w Brukseli Donalda Tuska. Czytamy, że w porównaniu do swego poprzednika, były premier Polski wypada bardzo barwnie.

Reklama

"Jest charyzmatyczny, a jego liberalne poglądy gospodarcze dają nadzieję na ożywienie ekonomiczne w skali europejskiej. Tusk chce zmian strukturalnych we wszystkich państwach Unii i ma szanse je do tego zmusić, bo Van Rompuy był człowiekiem kompromisu radzącym się Berlina i Paryża co dalej robić" - pisze "Le Monde".

I dodaje: "Tusk wali prosto z mostu to, co myśli. To, co się dla niego przede wszystkim liczy, to ożywienie gospodarcze i zdecydowane stanowisko wobec Moskwy. A co do Polski - to czeka ją mimo sukcesów długa droga - kolejne zmiany w gospodarce i polityczny zakręt, gdyby PiS doszedł do władzy" - stwierdza "Le Monde".

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje