​Dziś Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Dziś święto tych, którzy bezinteresownie pomagają innym, czyli Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Został ustanowiony w 1986 roku, aby uhonorować miliony ludzi na świecie, którzy poświęcają swój czas, energię i umiejętności na niesienie pomocy potrzebującym.

W Polsce wolontariat jest mniej powszechny niż na Zachodzie głównie dlatego, że w okresie PRL organizacje pozarządowe nie były dobrze widziane przez komunistyczne władze.

Reklama

Od lat 90. rozwinięto sieć ośrodków, które pośredniczą między osobami szukającymi pomocy i gotowymi ją ofiarować. Z roku na rok w taką działalność angażuje się coraz więcej Polaków w wieku od 18 do 25 lat. Oprócz zarejestrowanych ochotników, jest też wiele tysięcy osób, które pomagają bezinteresownie, na przykład sąsiadom, czy osobom chorym. 

Zapytani o ważne powody udzielenia pomocy, Polacy najczęściej wskazują moralne, religijne i polityczne przekonania - prawie 90 procent oraz satysfakcję z wykonywania takiej pracy - ponad 75 procent. Nieco rzadziej angażują się w wolontariat licząc na to, że w przyszłości ktoś inny pomoże im - ponad 70 procent. Motyw jakim jest odwdzięczenie się za pomoc, którą się samemu otrzymało wcześniej - deklaruje 32 procent badanych.


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy