Reklama

Reklama

Finlandia: Zwolniono ostatniego z zatrzymanych w związku z atakiem w Turku

Z aresztu zwolniona została ostatnia z osób zatrzymanych w związku zamachem nożownika w Turku z 18 sierpnia - poinformowała w piątek fińska centralna policja kryminalna. W szpitalu więziennym pozostaje sprawca ataku, 22-letni Marokańczyk.

Wobec zwolnionego w piątek mężczyzny policja prowadziła dochodzenie półtora tygodnia. We wtorek policja zwolniła dwie inne osoby. Łącznie po ataku w Turku aresztowano siedem osób.

Reklama

Według śledczego Olliego Toyrasa, jest jeszcze za wcześnie, by można było stwierdzić, czy główny podejrzany działał całkowicie sam, ale na tym etapie śledztwa policja uważa, że żadna siatka czy duża grupa nie stała za atakiem.

22-letni Marokańczyk Abderrahman Buanan, który zaatakował nożem przechodniów w Turku, przyznał się przed sądem do zbrodni, ale zaprzeczył, jakoby jego działania miały charakter terrorystyczny. Buanan, który został postrzelony przez policję, przebywa w szpitalu więziennym w Hameenlinna.

Do tej pory policja nie ustaliła motywów działania nożownika. Nie potwierdzono też związków Marokańczyka z Państwem Islamskim.

Policja kryminalna potwierdziła, że bada tzw. manifest ideowy, czyli odręczną notatkę napisaną przez Marokańczyka, którą znalazła w jego rzeczach. Oprócz tego przedmiotem analizy jest materiał wideo, którego zawartość odpowiada manifestowi. Policja podejrzewa, że nożownik rozpowszechnił nagranie w mediach społecznościowych.

Z Helsinek Przemysław Molik

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne