Reklama

Reklama

Francja: Likwidacja kolejnego nielegalnego obozowiska migrantów

Ok. 1500 migrantów koczujących koło stacji metra Stalingrad w Paryżu rozwieziono autokarami do hoteli i ośrodków dla starających się o azyl. Paryskie władze tłumaczą likwidację obozowiska "pilną koniecznością sanitarną".

Dziesiątki pojazdów policyjnych zaparkowanych było w piątek rano wzdłuż zamkniętej dla ruchu Avenue de Flandre. Policjanci, niektórzy w maskach szpitalnych zakrywających usta i nos, otaczali migrantów, którzy porzucili swe namioty i rozłożone na bruku materace. Niewielkie grupki policjantów przeszukiwały to prowizoryczne obozowisko w poszukiwaniu zapomnianych dzieci lub osób niesprawnych.

Reklama

Tłum uchodźców, przede wszystkim z Afganistanu i krajów Afryki oraz Kurdów, czekał na podjeżdżające autobusy. Otoczony był kordonem policjantów i licznymi przedstawicielami merostwa oraz organizacji Emmaus Solidarite, której powierzono opiekę nad migrantami.

Przedstawicielka Emmaus, która prosiła o niepodawanie jej nazwiska, powiedziała, że najpierw zajmuje się wyszukaniem kobiet w ciąży i z małymi dziećmi, które w pierwszym rzędzie zostaną przewiezione do hoteli. "Ale wszyscy zostaną gdzieś umieszczeni, w hotelach albo w ośrodkach dla starających się o azyl" - zapewniała.

Migranci cieszą się z azylu

Operacja przebiegła spokojnie. Migranci, wiedząc, że znajdą się w lepszych warunkach, spieszyli się wręcz, by znaleźć się wewnątrz policyjnego kordonu. Opustoszały nawet odległe o kilkaset metrów od stacji Stalingrad "podobozowiska".

"To już rutyna, robimy miejsce dla następnych"

18 sierpnia po raz drugi zlikwidowano prawie w tym samym miejscu podobne obozowisko. Policjanci niechętnie mówili o wyznaczonym im zadaniu. "To już rutyna, robimy miejsce dla następnych" - powiedział dziennikarzom ironicznie jeden z funkcjonariuszy.

Dziesięć dni temu mer Paryża Anne Hidalgo poinformowała, że w połowie października zostanie otwarty pierwszy w stolicy obóz przejściowy dla uchodźców. Pomieści w pierwszym etapie 400 a następnie do 600 mężczyzn. Podobny obóz dla 350 samotnych kobiet i matek z dziećmi ma powstać w Paryżu na bliskim przedmieściu Ivry.

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację
Dowiedz się więcej na temat: Francja | migranci | obozowisko imigrantów francja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne