Front al-Nusra przyrzeka wierność głównemu szefowi Al-Kaidy

Walczące w Syrii ugrupowanie dżihadystyczne o nazwie Front al-Nusra przyrzekło lojalność głównemu szefowi Al-Kaidy Ajmanowi al-Zawahiriemu - wynika z nagrania audio, umieszczonego w środę na powiązanych z islamistami stronach internetowych.

"Synowie Frontu al-Nusra ponawiają przyrzeczenie wobec szejka dżihadu Ajmana al-Zawahiriego i oświadczają, że będą mu posłuszni" - powiedział na nagraniu Abu Mohamed al-Golani, który kieruje ugrupowaniem. Front al-Nusra przyznaje się do wielu zamachów wymierzonych w syryjski reżim prezydenta Baszara el-Asada.

Reklama

Ajman al-Zawahiri stanął na czele Al-Kaidy po śmierci Osamy bin Ladena.

We wtorek irackie skrzydło Al-Kaidy, Islamskie Państwo w Iraku (ISI), poinformowało, że Front al-Nusra jest jego odgałęzieniem.

Golani powiedział, że oficjalnie nic mu nie wiadomo o oświadczeniu ISI. "Informujemy, że ani dowództwo al-Nusry, ani jego rada konsultacyjna nie zostali poinformowani o tym oświadczeniu" - zapewnił Golani. Podkreślił przy tym, że "Front al-Nusra chce zachować swoją odrębność, ale jest dumny ze sztandaru ISI i z tych, którzy przelewają za niego krew".

We wtorek szef ISI szejk Abu Bakr al-Bagdadi oświadczył, że Front al-Nusra "jest w rzeczywistości skrzydłem ISI". Dodał, że dwie organizacje zjednoczą się pod nazwą Islamskie Państwo w Iraku i w Lewancie.

Dowiedz się więcej na temat: talibowie

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje