Giuliani zbagatelizował krytykę arcybiskupa

Jeden z republikańskich kandydatów do prezydentury w USA Rudy Giuliani zbagatelizował w czwartek uwagi rzymskokatolickiego arcybiskupa Raymonda Burke, który powiedział, że odmówiłby udzielenia Komunii Świętej i Giulianiemu, i każdemu innemu kandydatowi, który opowiada się za prawem do aborcji.

- Nie ubiegam się o stanowisko w instytucji religijnej - powiedział Giuliani reporterom podczas krótkiego pobytu w barze kawowym na przedmieściach St. Louis.

Reklama

Dodał, że nie zamierza dyskutować z opinią arcybiskupa Kościoła katolickiego, reprezentanta Kościoła protestanckiego czy też rabina.

"To wykładnia religijna. Oni są uprawnieni do tej interpretacji".

Dzień wcześniej arcybiskup St. Louis pytany o to, czy odmówiłby sakramentu Komunii Giulianiemu lub innemu prezydenckiemu kandydatowi, który jest zwolennikiem prawa do aborcji, odpowiedział - choć nie wprost - twierdząco. Zapytany, czy to samo odnosi się do zwolenników kary śmierci i wojny prewencyjnej, powiedział, że te kwestie są nieco bardziej skomplikowane.

Notabene Giuliani i tak nie może przystępować do Komunii Świętej, gdyż w roku 2003 zawarł trzeci, tym razem cywilny związek małżeński.

Poprzednio mógł wziąć ślub kościelny, gdyż stwierdzono nieważność jego pierwszego związku małżeńskiego, z kuzynką (Giuliani nie otrzymał wówczas dyspensy Kościoła na ożenek z krewną).

Giuliani, były burmistrz Nowego Jorku, zdobył powszechne uznanie zdecydowaną przywódczą postawą po zamachach terrorystycznych z 11 września 2001.

Dowiedz się więcej na temat: arcybiskup

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje