Reklama

Reklama

Hiszpania: Katalońscy więźniowie polityczni zakończyli strajk głodowy

Czterech osadzonych w hiszpańskim więzieniu Lledoners pod zarzutem rebelii katalońskich więźniów politycznych zakończyło w czwartek strajk głodowy. Po południu zostali oni przewiezieni do szpitala.

Jak poinformowała Pilar Calvo, przedstawicielka dziewięciu katalońskich więźniów politycznych, czterech z osadzonych, którzy odpowiednio od 17 i 20 dni prowadziło głodówkę, w czwartek rano zakończyło protest.

"Uznali, że przedłużanie tego protestu nie ma sensu, gdyż zostały już osiągnięte główne jego cele: uświadomienie społeczeństwa i zdobycie wsparcia przed Trybunałem Konstytucyjnym" - wyjaśniła Calvo.

Reklama

Przedstawicielka oskarżonych o rebelię dodała, że przerwanie głodówki było spowodowane też apelem podpisanym przez kilku byłych premierów Katalonii, m.in. Jordiego Pujola i Artura Masa, a także byłych szefów regionalnego parlamentu.

W dokumencie przekazanym czterem uczestnikom strajku głodowego autorzy apelu wezwali protestujących do przerwania akcji z powodu zagrożenia dla zdrowia. Napisali, że ich “strajk już poruszył świadomość" wielu ludzi.

W czwartek przedstawicielka katalońskich więźniów politycznych ujawniła, że czterech uczestników strajku głodowego straciło w czasie protestu od 10 do 11 proc. masy ciała.

Protest przeciwko "złemu traktowaniu przez hiszpański wymiar sprawiedliwości"

Na przełomie listopada i grudnia głodówkę jako protest przeciwko "złemu traktowaniu przez hiszpański wymiar sprawiedliwości" rozpoczęło czterech spośród katalońskich więźniów: Joaquim Forn, Josep Rull, Jordi Turull oraz Jordi Sanchez. Wszyscy, z wyjątkiem Sancheza, wchodzili w skład rządu Carlesa Puigdemonta, który 1 października 2017 roku zorganizował nieuznawane przez Madryt referendum niepodległościowe w Katalonii.

Od aresztowania z powodu zarzutów o rebelię hiszpański wymiar sprawiedliwości stale odrzuca wnioski adwokatów katalońskich więźniów politycznych o ich warunkowe zwolnienie.

Pod koniec października 2017 roku Madryt zdymisjonował kataloński rząd Puigdemonta. Część z kluczowych polityków katalońskich uciekło za granicę, a innych niebawem aresztowano. Niektórzy wkrótce zostali wypuszczeni za kaucją.

Wciąż tymczasowo uwięzionych pod zarzutem rebelii jest dziewięć osób: była przewodnicząca regionalnego parlamentu Carme Forcadell, szefowie katalońskich organizacji separatystycznych Jordi Sanchez i Jordi Cuixart, a także sześciu członków byłego rządu Katalonii: Oriol Junqueras, Raul Romeva, Jordi Turull, Josep Rull, Joaquin Forn i Dolors Bassa.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje