Indie: Wyrok śmierci za zamach z 1993 .

W więzieniu w Nagpur w stanie Maharasztra na zachodzie Indii wykonano w czwartek wyrok śmierci przez powieszenie na Yakubie Memonie. Mężczyzna został skazany za udział w serii zamachów w Bombaju w 1993 r. Śmierć poniosło wtedy 257 osób, a ponad 1100 zostało rannych.

Memon został skazany w 2007 r. za zapewnienie logistycznego wsparcia i finansowanie ataków, które były jednymi z najkrwawszych w Indiach. Terroryści islamscy zaatakowali w wielu miejscach w Bombaju - na giełdzie, w pociągach, hotelach i na stacjach benzynowych.  

Reklama

Wyrok został wykonany kilka godzin po tym, jak sąd najwyższy odrzucił ostatnią prośbę skazanego o odroczenie kary. Portal BBC News zauważa, że sprawa Memona podzieliła opinię publiczną w Indiach. Wiele osób domagało się zawieszenia wyroku śmierci, uważając że Yakub Memon, dyplomowany księgowy, karany jest za przestępstwa brata. To Tiger Memon i szef gangu Dawood Ibrahim są uważani za głównych autorów zamachów. Obaj po dziś dzień ukrywają się.  

Zamachy w Bombaju były - jak przypomina Associated Press - zemstą za zniszczenie XVI-wiecznego meczetu w północnych Indiach przez hinduskich nacjonalistów. Zniszczenie meczetu wywołało zamieszki na tle religijnym w wielu częściach kraju; śmierć w nich poniosło ponad 800 osób, w większości muzułmanów.

Proces w sprawie ataków w Bombaju był jednym z najdłuższych w historii Indii. Zeznawało w nim 686 świadków; rozpoczął się w czerwcu 1995 r., a wyroki zaczęto orzekać pod koniec 2006 r. W sumie za udział w zamachach skazano sto osób. Dziesięć z nich dostało karę śmierci, którą zamieniono następnie na dożywocie.  

W Indiach rzadko orzekany jest najwyższy wymiar kary. Od 1995 roku wykonano trzy egzekucje.

Dowiedz się więcej na temat: bombaj | zamachy w Bombaju | terroryzm | wyrok śmierci

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje