Iran krytykuje USA za odmowę wydania wizy nowemu ambasadorowi przy ONZ

Misja Iranu przy ONZ wyraziła w piątek ubolewanie z powodu decyzji Kongresu USA o odmowie wydania wizy amerykańskiej Hamidowi Abutalebiemu, nominowanemu na nowego ambasadora Iranu przy ONZ. Zdaniem strony irańskiej jest to naruszenie prawa międzynarodowego.

- Decyzja administracji USA wywołuje ubolewanie; jest naruszeniem prawa międzynarodowego - zobowiązań kraju goszczącego oraz prawa suwerennych państw członkowskich do wyznaczania swoich przedstawicieli przy ONZ - oznajmiła misja Iranu w komunikacie.

Reklama

Na mocy przyjętej przez Kongres ustawy wizy amerykańskiej nie może dostać osoba, która była zaangażowania w szpiegostwo, terroryzm lub zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA.

57-letni Abutalebi w młodości należał do radykalnej organizacji studenckiej, która w listopadzie 1979 r. przypuściła szturm na ambasadę Stanów Zjednoczonych w Teheranie, a następnie przez 444 dni przetrzymywała ponad 50 amerykańskich dyplomatów jako zakładników.

Abutalebi twierdzi, że nie należał bezpośrednio do studenckiej organizacji i służył jej jedynie jako tłumacz. Dyplomata od 30 lat pracuje w irańskim MSZ, był ambasadorem Iranu m.in. w Brukseli i Rzymie.

Dowiedz się więcej na temat: Iran

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy