Reklama

Reklama

Iran zawiesza niektóre zobowiązania umowy nuklearnej

Władze Iranu przekazały ambasadorom państw sygnatariuszy umowy nuklearnej listy, w których poinformowano o wycofaniu się Teheranu z niektórych zobowiązań zawartych w tym porozumieniu - podała w środę AFP, powołując się na przedstawicieli władz.

Wcześniej w środę państwowe media cytowały szefa MSZ Iranu Mohammada Dżawada Zarifa, który zapowiedział, że Teheran ograniczy "dobrowolne" zobowiązania w ramach paktu nuklearnego, w odpowiedzi na niezdolność jego sygnatariuszy do opierania się presji USA.

Reklama

Zarif zapewnił jednocześnie, że Iran nie wycofa się z umowy.

Rowhani grozi wznowieniem wzbogacania uranu

Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył w środę, że jeśli w ciągu 60 dni nie zostaną wypracowane nowe warunki porozumienia nuklearnego, Teheran wznowi produkcję wysoko wzbogaconego uranu. Wcześniej podano, że Iran wycofuje się z niektórych zobowiązań układu.

Rowhani ponadto poinformował, że od teraz Iran będzie zatrzymywał nadwyżkę wzbogaconego uranu i ciężkiej wody zamiast sprzedawać, jak przewiduje umowa nuklearna z 2015 roku.

W rok po wycofaniu się USA z porozumienia nuklearnego Iran w środę wyznaczył pozostającym w umowie krajom (Chinom, Francji, Niemcom, Rosji i Wielkiej Brytanii) termin 60 dni na wypełnienie zobowiązań układu "zwłaszcza w sektorze naftowym i bankowym". Zagrożono, że jeśli to nie nastąpi, Iran zawiesi stosowanie kolejnych postanowień porozumienia.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje