Reklama

Reklama

Izrael: Niezwykłe odkrycie archeologów. Co przedstawia mozaika?

Zespół archeologów z izraelskiego Uniwersytetu w Hajfie dokonał sensacyjnego odkrycia. Podczas prac wykopaliskowych w starożytnym kościele w Hippos ich oczom ukazała się mozaika przedstawiająca jedną z najbardziej znanych scen opisanych w Nowym Testamencie - cudowne rozmnożenie chleba nad Jeziorem Galilejskim. Zdaniem badaczy odkrycie stawia w nowym świetle dotychczasową tradycję - informuje m.in. CNN

W czasie pierwszego rozmnożenia, o którym napisano we wszystkich czterech Ewangeliach kanonicznych, Chrystus nakarmił pięć tysięcy mężczyzn, nie licząc kobiet i dzieci. Podczas drugiego rozmnożenia chleba, które opisano w Ewangelii św. Marka i Ewangelii św. Mateusza, Jezus nakarmił cztery tysiące osób. Pierwszy cud określany jest jako "cud pięciu chlebów i dwóch ryb", drugi nazywany jest "cudem siedmiu chlebów i ryb". Oba miały zostać dokonane w Galilei, w okolicach Kafarnaum.

Odkrycie po kilkunastu latach

Reklama

Właśnie owe cudowne rozmnożenie chleba i ryb ma przedstawiać kolorowa mozaika, którą odkryli archeolodzy w tzw. "Spalonym Kościele" w Hippos. Świątynia została zbudowana około 1500 lat temu i została zniszczona przez pożar na początku VII wieku naszej ery.

Zespół archeologów z Uniwersytetu w Hajfie pracuje w tym miejscu już od kilkunastu lat, jednak dopiero teraz udało się im dotrzeć do bogato zdobionej podłogi kościoła. Mozaika - kompozycja przedstawiająca pięć bochenków i dwie ryby - zachowała się w doskonałym stanie za sprawą warstw popiołu, które stanowiły dla niej przez setki lat doskonałą ochronę - czytamy.

"Otwiera to bardzo zdrową akademicką debatę na temat tego, gdzie cud się wydarzył... Podejrzewam, że stało się to na najdalszym krańcu terytorium Hippos" - mówił w rozmowie z CNN Michael Eisenberg, współprzewodniczący wykopalisk.

Tam wydarzył się cud?

Tradycja chrześcijańska utrzymuje, że cud miał miejsce na północno-zachodnim krańcu Morza Galilejskiego, w dolinie Tabgha - przypomina CNN. Rozległe terytorium Hippos znajdowało się po wschodniej stronie jeziora.

Eisenberg zaznacza, iż wierzy, że Jezus dokonał cudu na wschodzie, zanim przeszedł na północno-zachodnie wybrzeże. Jak mówi, kościół w Tabgha na północno-zachodnim brzegu ma mozaikę przedstawiającą dwie ryby, ale tylko cztery bochenki chleba - jest to więc nieco inna suma od tej przedstawionej na mozaice "Spalonego Kościoła", która odpowiada dokładnie historii opowiedzianej w Nowym Testamencie.

Nie wyklucza on, że miejsce to stanie się jednym z punktów na mapie pielgrzymów.

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje