Reklama

Reklama

Izrael: Pogrzeb ostatniego członka pierwszego parlamentu - Palestyńczyka i komunisty

Pogrzeb ostatniego z członków pierwszego parlamentu Izraela (Knesetu) odbył się w niedzielę w Hajfie. Palestyński, komunistyczny deputowany Tawfik Toubi zasiadał w Knesecie od jego ustanowienia w 1949 roku aż do 1990 roku. Zmarł w wieku 88 lat.

Toubi wywodził się z ruchu komunistycznego a zakończył karierę polityczną jako członek lewicowej partii Hadasz, która określa się jako "żydowsko-arabska". Lider tego ugrupowania, deputowany do Knesetu Mohammad Barakeh powiedział, że zmarł "człowiek pokoju, zasług i honoru".

Reklama

Toubi urodził się w 1922 r. w Hajfie, w rodzinie arabskich chrześcijan. W wieku 19 lat wstąpił do Palestyńskiej Partii Komunistycznej. Sprzeciwiał się planom podziału Palestyny na dwa państwa, ale zmienił zdanie, gdy za tym pomysłem opowiedział się Związek Radziecki.

Mandat deputowanego uzyskał w pierwszych wyborach do Knesetu i pozostawał parlamentarzystą aż do roku 1990, gdy odszedł na emeryturę. Był też wydawcą i redaktorem arabskojęzycznej komunistycznej gazety "Al Ittihad"(Zjednoczenie).

Palestyńskie media - w odróżnieniu od izraelskich - podkreślają, że Toubi stał się znany głównie dzięki nagłośnieniu masakry w palestyńskiej wsi Kafr Kasim. W 1956 roku żołnierze izraelskiej straży granicznej zastrzelili 48 mieszkańców Kafr Kasim. Prezydent Izraela i laureat Pokojowej Nagrody Nobla Szimon Peres przeprosił za to wydarzenie w grudniu 2007 r.

Partia Hadasz popiera całkowite wycofanie się Izraela z terytoriów zajętych podczas Wojny Sześciodniowej z 1967 r. i utworzenie państwa palestyńskiego. Opowiada się też za prawem do powrotu dla palestyńskich uchodźców lub wypłacenia im odszkodowań. Hadasz chce, by Izrael z państwa żydowskiego przekształcił się w państwo wielonarodowe, wyraźnie oddzielone od religii.

Dowiedz się więcej na temat: zmarły | deputowany

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama