J.Rowling kontra szwedzka rozgłośnia radiowa

Autorka książek o Harrym Potterze walczy ze szwedzką rozgłośnią radiową. Powód konfliktu to odczytanie na antenie fragmentów jej książek. Szwedzkie prawo zezwala na robienie tego bez zgody autora, pod warunkiem że otrzyma on za to tantiemy. Pisarz z kolei ma prawo na to się nie zgodzić.

Pani Rowling nie chodzi o pieniądze. Jeszcze nigdy Brytyjka nie zgodziła się na odczytanie fragmentów prozy o Harrym Pottrze. Jej zdaniem jeśli ktoś chce zabawiać słuchaczy opowieściami o małym czarnoksiężniku musi to zrobić w całości czytając książkę od początku do końca i to bez przerwy. Przed rokiem rozgłośnia radia BBC wyemitował ośmiogodzinne czytanie pierwszej powieści autorki. Joanne Rowling znana jest z twardego charakteru.

Reklama

Podczas produkcji filmu o Harrym Potterze, to ona decydowała o tym, gdzie Hollywood go kręcił i jacy zagrali w nim aktorzy. W obu przypadkach wybór autorki padł na Wielką Brytanię. Być może Joanne Rowling nie dowiedziałby się o planach szwedzkiego radia, gdyby nie list który otrzymała ze Sztokholmu. Pro forma zapytywał on o numer konta, na które miały wpłynąć jej honoraria.

Książki o Harrym Potterze przetłumaczone zostały na 40 języków. On sam stał się globalnym fenomenem, a jego literacka matka - jedną z najbogatszych kobiet na świecie. Joanne Rowling zarabia około 22 milionów funtów rocznie.

Dowiedz się więcej na temat: joanne rowling | rowling

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje