Japonia: Minister przeprasza byłych amerykańskich jeńców wojennych

Szef japońskiej dyplomacji Katsuya Okada przeprosił w poniedziałek grupę byłych amerykańskich jeńców wojennych z czasów drugiej wojny światowej za doznane cierpienia i przyznał, że byli traktowani w sposób nieludzki.

Sześciu byłych jeńców, ich rodziny oraz córki dwóch zmarłych byłych jeńców stanowi pierwszą amerykańską grupę, która odwiedza Japonię w ramach japońskiego stypendium rządowego. Wcześniej Japonia przyjęła grupy byłych jeńców wojennych z innych państw.

Reklama

- Z głębi serca przepraszam za nieludzkie traktowanie, jakiemu zostaliście poddani - powiedział gościom Okada.

Przewodzący grupie 90-letni Lester Tenney, powiedział, że z zadowoleniem przyjął te przeprosiny, podkreślił jednak, że nadal zabiega o uznanie win przez prywatne firmy, które "wykorzystywały i maltretowały" jeńców w kopalniach i fabrykach.

- Nigdy nie dostaliśmy od tych prywatnych firm nawet listu - powiedział Tenney. - Milczą od 65 lat. To zniewaga, bo zachowując milczenie dowodzą, że czekają na naszą śmierć.

Japonia poddała się w 1945 roku po zrzuceniu bomb atomowych na Hirosimę i Nagasaki. Japońscy przywódcy wielokrotnie przepraszali za militarystyczną przeszłość swojego kraju.

Dowiedz się więcej na temat: jeńcy | minister | USA | Japonia | historia

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy