Reklama

Reklama

Japonia: Parlament zaakceptował rozszerzenie roli wojska

Wyższa izba parlamentu Japonii przyjęła ustawę rozszerzającą rolę sił samoobrony (armii), zezwalając - po raz pierwszy od zakończenia II wojny - na użycie tych sił poza granicami kraju w obronie sojuszników. Po akceptacji przez parlament ustawa wchodzi w życie.

To największa przemiana w japońskiej polityce obronnej od powołania sił samoobrony w 1954 roku. Ustawę przyjęto nad ranem w sobotę (czasu lokalnego) głosami rządzącej Partii Liberalno-Demokratycznej (PLD) premiera Shinzo Abego i jego koalicyjnego partnera - Komeito. Za ustawą padło 148 głosów, 90 deputowanych było przeciw. W myśl nowych przepisów dozwolone będzie podjęcie działań w ramach tzw. zbiorowej samoobrony, czyli wysłanie japońskich sił poza granice kraju, aby pomóc sojusznikom - głównie USA - nawet jeśli Japonia nie zostanie bezpośrednio zaatakowana.

Ustawa, która budzi kontrowersje

Reklama

Tzw. ustawa wojenna, budząca kontrowersje i protesty, powstała na skutek zatwierdzenia przez konserwatywny rząd Abego w lipcu 2014 roku nowej interpretacji pacyfistycznej konstytucji, która dotychczas zezwalała na użycie sił zbrojnych jedynie do obrony terytorium Japonii. Przed parlamentem trwały w sobotę nad ranem manifestacje. W ostatnich tygodniach demonstracje odbywały się niemal codziennie, co jest przykładem wyjątkowej w Japonii mobilizacji społecznej. Abe po przyjęciu ustawy powiedział mediom, że jest ona konieczna "w celu ochrony życia ludzi i pokojowego sposobu życia, a jej celem jest zapobieżenie wojnom".

Przepisy zaakceptowane już w lipcu

 Niższa izba parlamentu zaakceptowała nowe przepisy w lipcu. Przeciwnicy zmian uważali je za niezgodne z konstytucją. Obawiali się, że Japonia zostanie wciągnięta w toczący się z dala od jej terytorium konflikt, w którym będzie musiała walczyć u boku Amerykanów, lub też że kraj stanie się celem antyamerykańskich ekstremistów. Ustawie przeciwni byli zarówno ci, którzy pragnęli zachowania pacyfistycznych zasad dotyczących armii, jak i krytycy zarzucający premierowi autorytarną taktykę.

Zagrożenie ze strony Chin?

Premier przekonywał wyborców, że Japonia musi być lepiej przygotowana na zagrożenie ze strony Chin i bardziej przyczyniać się do międzynarodowych wysiłków pokojowych poprzez większe uczestnictwo w operacjach pokojowych poza granicami kraju. Powojenna japońska ustawa zasadnicza (z 1947 roku) zakazuje użycia przez Japonię siły do rozwiązywania międzynarodowych sporów i wysyłania wojska poza granice kraju; armia - nazwana siłami samoobrony - ma służyć wyłącznie celom defensywnym. Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje