Reklama

Reklama

Japonia: Pierwszy na świecie magister nauki o ninja

Japończyk Genichi Mitsuhashi stał się pierwszym człowiekiem w historii, który uzyskał tytuł magistra nauki o ninja. 45-latek ukończył dwuletnie studia, w czasie których opanował między innymi sztuki walki i ciche chodzenie po górach - podała we wtorek stacja CNN.

Jako student Mitsuhashi nie tylko zgłębiał dokumenty historyczne, lecz przyswajał sobie również praktyczne aspekty bycia ninja. "Czytałem, że ninja pracowali jak rolnicy rano i ćwiczyli sztuki walki po południu" - powiedział, cytowany przez agencję AFP.

Reklama

Tajemniczy wojownicy ninja byli w średniowiecznej, feudalnej Japonii mistrzami szpiegostwa, sabotażu, zamachów i niekonwencjonalnej sztuki wojennej. W 2017 roku Uniwersytet Mie jako pierwszy na świecie utworzył centrum badawcze poświęcone ninja, a rok później uruchomił studia magisterskie na takim kierunku. Ośrodek mieści się w otoczonym górami mieście Iga, gdzie dawniej mieszkało wielu wojowników ninja. 

Chciałby zrobić doktorat

Mitsuhashi uprawia w okolicy Igi ryż i warzywa, prowadzi karczmę i własne dojo, w którym szkoli swoich uczniów w sztukach walki i umiejętnościach ninja. Jednocześnie sam chciałby zrobić doktorat z nauk o ninja.

Zapał Mitsuhashiego zadziwił nawet jego wykładowców. "Prowadzimy zajęcia historyczne i kursy umiejętności ninja, ale nie sądziłem, że poświęci się temu w takim stopniu" - powiedział profesor historii Japonii Yuji Yamada, który zarządza ośrodkiem studiów ninja.

By dostać się na studia, kandydaci muszą zdać egzamin z historii Japonii i test z czytania historycznych dokumentów dotyczących ninja. Według Yamady przyjmowanych jest średnio trzech studentów rocznie. "Dostajemy wiele zapytań z zagranicy, ale muszę powiedzieć jedną rzecz: ten kurs jest po to, by uczyć się o ninja, a nie zostać jednym z nich" - podkreślił profesor. 

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje