Jest zgoda NATO na utworzenie szpicy. "To silny sygnał solidarności"

Na utworzenie tymczasowych sił natychmiastowego reagowania, tzw. szpicy, zgodziły się dzisiaj kraje NATO. Informacje te przekazał szef Sojuszu Jens Stoltenberg.

Według Stoltenberga w skład tych sił wejdą przede wszystkim żołnierze z Niemiec, Holandii i Norwegii. "To silny sygnał solidarności i zdecydowania Sojuszu" - powiedział na konferencji prasowej po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw NATO w Brukseli.

Reklama

Jak wyjaśnił, będzie to rozwiązanie przejściowe na czas, jaki zajmie stworzenie pełnych i stałych sił szpicy, które docelowo mają liczyć kilka tysięcy żołnierzy. Mają one być gotowe do działania w 2016 roku. Utworzenie tych sił zapowiedziano na wrześniowym szczycie Sojuszu w Newport w Walii w reakcji na rosyjską agresję na Ukrainie i zagrożenia ze strony ekstremistów z Państwa Islamskiego.

"W międzyczasie też czegoś potrzebujemy, dlatego tworzymy tymczasowe siły szpicy, które będą gotowe na początku przyszłego roku, aby zapewnić zdolność do szybkiego reagowania"  - powiedział Stoltenberg.

Według niego kraje NATO uzgodniły też, że nadal będą utrzymywać wzmocnioną obecność wojskową na wschodnich rubieżach Sojuszu.

Szef polskiej dyplomacji Grzegorz Schetyna ocenił, że utworzenie tymczasowej szpicy NATO to dowód, że Sojusz nie chce, by ustalenia ze szczytu w Newport pozostały tylko na papierze. 

Jak przyznał, na realizację tych decyzji potrzeba czasu. - Ale widzę, że trwa praca, jest zaangażowanie i chęć do tego, by nie zostać tylko z tymi ustaleniami. Taki scenariusz pokazałby nieskuteczność NATO jako formuły. Mam wrażenie, że zaczyna zwyciężać przekonanie, iż ustalenia z Newport nie mogą pozostać na papierze - powiedział Schetyna na konferencji prasowej.

Według niego dyskusja o wdrażaniu decyzji szczytu z Newport i uzgodnionego tam Planu Działań na rzecz Gotowości (Readiness Action Plan - RAP) była ważna z punktu widzenia przygotowań do szczytu NATO w Warszawie, który odbędzie się w 2016 roku.

- Za chwilę będziemy przygotowywać agendę spotkania warszawskiego, więc musimy dobrze wiedzieć, jak ta mapa drogowa będzie wyglądać - powiedział Schetyna. Dodał, że konkretne decyzje w tej sprawie mają zapaść na lutowym spotkaniu ministrów obrony państw NATO.

Schetyna nie wykluczył, że uruchomienie stałych sił szpicy zostanie ogłoszone właśnie na warszawskim szczycie Sojuszu.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje