Reklama

Reklama

Juncker oburzony wydaniem "Wiadomości": To nie do przyjęcia

Porównywanie szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska do Hitlera i Stalina jest całkowicie nie do zaakceptowania - oświadczył we wtorek w Brukseli szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, wskazując, że liczba ataków ad personam rośnie w Europie.

"Musimy walczyć z populizmem, ekstremizmem, ale nie możemy walczyć z nimi tanimi sloganami lub personalnymi atakami. Ataki personalne rosną w Europie, to coś nowego. W ciągu ostatnich dni widziałem, że mój dobry przyjaciel przewodniczący Donald Tusk jest porównywany do Hitlera i Stalina. To całkowicie nie do zaakceptowania" - powiedział na konferencji prasowej Juncker.

Reklama

Obrazki Tuska, Stalina i Hitlera pojawiły się w jednym z wydań Wiadomości TVP po tym, jak przewodniczący Rady Europejskiej wygłosił wykład 3 maja na Uniwersytecie Warszawskim. Według nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł unijnych sprawa pojawiła się na wtorkowym posiedzeniu unijnych komisarzy.

Juncker mówił na konferencji, że ataki personalne nie powinny mieć miejsca w demokratycznej debacie w Europie. "Musimy walczyć z populizmem i ekstremizmem nie przez słowa, ale przez działania. Musimy powiedzieć Europejczykom, że mają dobre powody do nadziei i złe powody, aby się obawiać przyszłości" - zaznaczył szef Komisji.

Jak podkreślił, nie sądzi, że polski rząd stoi za tymi porównaniami do Hitlera i Stalina, ale - jak zastrzegł - jeśli coś takiego jest możliwe w mediach, "to ma to coś wspólnego z polityczną atmosferą w kraju". "Nie podoba mi się to. Uważam to za coś kompletnie nie do zaakcentowania, obrzydliwego" - oświadczył Juncker.

Szef Komisji zaznaczył, że Polska ma swoje miejsce w sercu Europy, a Polacy to naród, którego nie można porównywać do innych w Europie, bo Polska ma dramatyczną historię. Przypomniał, że ruch prowadzący do upadku muru berlińskiego i wyzwolenia się spod sowieckiej kontroli ma swoje korzenie w Polsce. "Nigdy nie powinniśmy o tym zapominać. Mimo, że się czasem różnimy w opiniach z polskim rządem, będziemy w stanie w odpowiednim czasie rozwiązać problemy" - oświadczył.

Dodał przy tym, że ma dobre relacje z polskim rządem, ale - jak zastrzegł - Europa jest zbudowana z ludzi, nie z rządów.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy