Reklama

Reklama

Jutro kongres Nowoczesnej: Przedstawią postulaty gospodarcze

- Powrót do wolności gospodarczej, deregulacja w wielu obszarach, uproszczenie podatków, zmiany w systemie emerytalnym - to niektóre z postulatów programu gospodarczego Nowoczesnej Ryszarda Petru, który ma zostać zaprezentowany w sobotę w Warszawie podczas kongresu ugrupowania.

Członek zarządu Nowoczesnej Paweł Rabiej powiedział PAP, że program gospodarczy, który zostanie zaprezentowany w sobotę wieńczy przeprowadzone konsultacje społeczne.

Reklama

Nowoczesna ma zamiar przedstawić postulaty dotyczące najważniejszych - z punktu widzenia działaczy ugrupowania - wartości istotnych dla gospodarki.

Pierwsza z nich to kwestia wolności gospodarczej. Rabiej powiedział, że to ona nakręcała rozwój gospodarczy po 1989 roku.

- Myśmy sobie teraz sami tę wolność ograniczyli - mamy zbyt wiele biurokracji, zbyt wiele niejasnych, mętnych przepisów - tych przepisów produkujemy za dużo, przeszkadza to przedsiębiorcom, przeszkadza to pracownikom - mówił.

Nowoczesna ma zaproponować "radykalną deregulację w wielu obszarach".

- Uproszczenie, uproszczenie i jeszcze raz uproszczenie przepisów i zasada: "co nie jest zabronione jest dozwolone" - powiedział Rabiej.

Bez grup uprzywilejowanych

Druga z priorytetowych kwestii to sprawiedliwość - wartość, na której - jak mówił Rabiej - "opiera się rynek i gospodarka". Zapowiedział, że szef ugrupowania Ryszard Petru ma "kilka postulatów dotyczących przede wszystkim systemu emerytalnego", który -  powiedział Rabiej - "powinien być sprawiedliwy i nie powinno być tam przywilejów dla różnych grup takich jak górnicy, mundurowi, rolnicy".

- Będziemy postulowali żeby każda nowa osoba, która wchodzi do systemu emerytalnego od razu wchodziła do ZUS-u, nie do KRUS-u - jeśli o KURS i rolników chodzi - zapowiedział. Dodał, że Nowoczesnej zależy na tym, aby "nie było przywilejów dla różnych grup zawodowych".

Trzecią wartością wokół której skupi program Nowoczesnej to "transparentność i prostota" systemu gospodarczego. "To też jest zaleta każdego systemu - systemu gospodarczego też" - stwierdził Rabiej.

- Zaproponujemy dość radykalną propozycję podatkową polegającą na uproszczeniu, i to znaczącym, podatków po to, żeby były płacone łatwiej, prościej - zapowiedział.

Rabiej zapewnił, że "propozycja podatkowa jest dość starannie przemyślana".

- Ona będzie pociągała za sobą trochę mniejsze przychody do budżetu, ale mamy też pomysł gdzie szukać oszczędności po drugiej stronie i jak to zbalansować i zrównoważyć - podsumował.

Wnioski z konsultacji społecznych

Rabiej zapowiedział, że kongres rozpocznie się od przedstawienia diagnozy, która została oparta o ponad 50 tys. głosów zebranych przez działaczy Nowoczesnej w trakcie konsultacji społecznych. W tej części głos zabrać mają praktycy i eksperci m.in. ekonomista prof. Stanisław Gomułka, przedsiębiorca prof. Andrzej Blikle, ekspertka rynku pracy Agnieszka Chłoń-Domińczak oraz prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezary Kaźmierczak.

Następnie wystąpi szef ugrupowania Ryszard Petru, który przedstawi postulaty Nowoczesnej oraz wyjaśni jaki jest cel zmian proponowanych zmian. Kongres zakończy zebranie opinii wśród zaproszonych gości, aby - jak zaznaczył Rabiej - stwierdzić czy Nowoczesna poszła "w dobrą stronę" i co ewentualnie należałoby w programie skorygować.

Ponadto Rabniej zapowiedział, że na 26 września zaplanowana jest konwencja wyborcza Nowoczesnej, na której przedstawionych zostanie siedem głównych punktów całego programu ugrupowania m.in dotyczących kultury czy programu społecznego. 

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje