Reklama

Reklama

Kabul domaga się wyjaśnień od Trumpa

Afgański rząd zwrócił się we wtorek do prezydenta USA Donalda Trumpa z prośbą o wyjaśnienia w sprawie jego wypowiedzi - podał pałac prezydencki w Kabulu. Dzień wcześniej amerykański przywódca oświadczył, że USA mogłyby "zmieść Afganistan z powierzchni ziemi".

"Afgański naród nie pozwala ani nigdy nie pozwoli, by jakiekolwiek obce państwo decydowało o jego losie" - napisały w oświadczeniu służby prasowe prezydenta Aszrafa Ghaniego.

Reklama

Po poniedziałkowym spotkaniu z premierem Pakistanu Imranem Khanem w Białym Domu Trump powiedział, że w 10 dni mógłby wygrać wojnę z Afganistanem, "zmiatając Afganistan z powierzchni ziemi".

Oświadczył też, że Pakistan mógłby pomóc w uzgodnieniu politycznego rozwiązania w celu zakończenia trwającej już prawie 18 lat wojny w Afganistanie. Khan z kolei ocenił, że jedynym rozwiązaniem dla Afganistanu jest pokój z talibami oraz wyraził nadzieję, że w najbliższych dniach uda mu się wymusić na talibach kontynuowanie przez nich rozmów pokojowych.

Na początku lipca talibowie oraz afgańscy politycy zobowiązali się do stworzenia "mapy drogowej na rzecz pokoju" oraz rozpoczęcia kontrolowanego procesu pokojowego.

Pakistan uważany jest przez USA za jednego z negatywnych bohaterów konfliktu w Afganistanie, gdzie talibowie próbują obalić rząd, wspierany przez międzynarodową społeczność. Waszyngton i Kabul oskarżają Islamabad o pomoc dla zbrojnych grup ekstremistycznych i zapewnianie im schronienia na obszarach przy granicy z Afganistanem. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje