Reklama

Reklama

Kanada: Aresztowano wiceprezes zarządu Huawei

W Vancouver aresztowano Meng Wanzhou, wiceprezes zarządu i zarazem dyrektor finansową Huawei, córkę założyciela firmy. Grozi jej ekstradycja do Stanów Zjednoczonych w związku z podejrzeniem o naruszenie sankcji USA wobec Iranu - podał w środę Globe and Mail.

Meng Wanzhou, która jest jednym z wiceprezesów zarządu chińskiej firmy technologicznej i córką założyciela firmy Ren Zhengfei, została aresztowana 1 grudnia, a rozprawa sądowa dotycząca wyznaczenia kaucji została wyznaczona na piątek - powiedział kanadyjski rzecznik Departamentu Sprawiedliwości.

Reklama

Reuters informuje, że przedstawiciele Huawei, jednego z największych producentów sprzętu telekomunikacyjnego na świecie, nie udzielili komentarza. 

Chiny protestują

Ambasada Chin w Kanadzie poinformowała, że decydowanie sprzeciwia się aresztowaniu Meng Wanzhou, dyrektor ds. finansów i wiceprezes chińskiej firmy Huawei i żąda jej natychmiastowego uwolnienia.

"Będziemy uważnie śledzić rozwój sytuacji i podejmować wszelkie działania, aby stanowczo chronić przysługujące prawa i interesy chińskich obywateli" - podano w oświadczeniu. 

Meng Wanzhou, córka założyciela firmy Ren Zhengfei, została aresztowana 1 grudnia w Kanadzie. Ministerstwo sprawiedliwości Kanady w środę potwierdziło datę i miejsce aresztowania Meng i poinformowało, że Stany Zjednoczone wnoszą o jej ekstradycję. 

Bliższe szczegóły dotyczące aresztowania nie zostały podane, lecz Stany Zjednoczone badają Huawei w sprawie możliwego naruszenia sankcji wobec Iranu. 

Rozprawa sądowa w sprawie kaucji została wyznaczona na piątek - podało BBC. 

Firma Huawei poinformowała, że ma niewiele informacji na temat zarzutów i "nie wie o żadnych wykroczeniach ze strony pani Meng". 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje