Reklama

Reklama

Kard. Stanisław Dziwisz: Płonąca katedra to symbol płonącej Europy

Polscy hierarchowie reagują na wydarzenia w Paryżu. "Na naszych oczach ginie religijne i kulturalne dziedzictwo Europy i świata" - napisał przewodniczący episkopatu, abp Stanisław Gądecki. "Ta płonąca katedra to symbol płonącej Europy" - uważa kardynał Stanisław Dziwisz.

"Łączę się w bólu i smutku z Kościołem we Francji i z wszystkimi, którzy są poruszeni tym bolesnymi wydarzeniami. Choć płoną bezcenne zabytki dziedzictwa europejskiego, wierzymy, że duch Francji i chrześcijańskiego świata pozostanie nienaruszony" - napisał metropolita poznański abp Gądecki.

Dziwisz o potrzebie odnowy chrześcijaństwa w Europie

Reklama

"Z bólem przyjęliśmy wiadomość, że płonie tak bliska i droga nam katedra Notre-Dame, symbol chrześcijańskiej Europy. Wspominamy podróż Ojca Świętego Jana Pawła II i jego fantastyczne przemówienie przed katedrą do narodu francuskiego" - podkreślił kard. Stanisław Dziwisz.

"Ta płonąca katedra to symbol płonącej Europy. Oby ten ogień przyczynił się do odnowy Europy i chrześcijaństwa w Europie" - ocenił hierarcha.

"Łączymy się z całym narodem francuskim, wyrażając naszą bliskość i współczucie. Łączę się również osobiście z arcybiskupem Paryża, wyrażając nasz ból i wspominając wszystkich jego poprzedników. Cóż nam zostaje? Wielka modlitwa, wyrazy współczucia, a potem wsparcie, aby ta katedra, symbol chrześcijaństwa, została odnowiona" - wskazał kard. Dziwisz.

Pożar katedry Notre-Dame

Ogień w paryskiej katedrze pojawił się w poniedziałek tuż przed godziną 19. Według straży pożarnej mógł mieć on związek z pracami renowacyjnymi budowli. W katedrze prowadzono renowację iglicy nad nawą główną.

Szef paryskich strażaków Jean-Claude Gallet powiedział wieczorem, iż "można uznać, że główna struktura została uratowana i zachowana". Dodał, że wygląda na to, iż uratowano obie potężne wieże fasady katedry.

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapewnił, że katedra zostanie odbudowana. "Udało się uniknąć najgorszego, ale batalia o uratowanie katedry nie jest jeszcze zakończona" - dodał.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje