Kim są salafici w Niemczech?

Radykalny ruch salafitów zyskuje w Niemczech coraz większą liczbę sympatyków.

Według Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Nadrenii Północnej - Westfalii w przypadku salafitów chodzi o najbardziej dynamicznie rosnące, ekstremistyczne ugrupowanie w Niemczech.

Reklama

Urząd Ochrony Konstytucji przypuszcza, że szeregi organizacji wzrosną do 7000 salafitów i mówi o niepokojącym trendzie. Nadrenia Północna - Westfalia, z 1800 członkami organizacji, uważana jest za ostoję salafitów.

Celem ich działania jest - zdaniem Urzędu Ochrony Konstytucji - całkowite przekształcenie państwa, porządku prawnego i społecznego w RFN i wprowadzenie na to miejsce "Państwa Bożego", w którym Konstytucja by nie obowiązywała.

Stawiają na młodzież

Dużą rolę w radykalizacji nastrojów gra propaganda w internecie, która jest coraz bardziej profesjonalna i skierowana przede wszystkim do młodych ludzi.

Jej głównym tematem jest Syria, gdzie członkowie milicji terrorystycznej Państwo Islamskie występują z całą brutalnością przeciwko innowiercom i mniejszościom religijnym.

Zdaniem Urzędu Ochrony Konstytucji RFN co najmniej 550 islamistów z Niemiec wyjechało w rejon walk na pograniczu Syrii i Iraku. 60-ciu zostało zabitych.

Co najmniej 180 bojowników Państwa Islamskiego powróciło do Niemiec i zdaniem przedstawicieli Związku Zawodowego Policji stanowią oni "tykającą bombę zegarową ".

Sylwetki najbardziej wpływowych islamistów

Pierre Vogel

Pierre Vogel uważany jest za jednego z najbardziej wpływowych islamistów w Niemczech. Od 2006 roku ten konwertyta jest aktywny jako islamistyczny mówca; w internecie można znaleźć jego liczne wystąpienia.

Swoje mocno kontrowersyjne tezy rozpowszechnia szczególnie wśród młodej publiczności. Noszenie chust na głowie przez muzułmanki uważa za obowiązkowe, natomiast przemoc wobec niewinnych ludzi, akty terroru i zabójstwa honorowe uważa za niezgodne z islamem.

Zdaniem Federalnej Centrali Edukacji Politycznej klasyfikuje on świat na islamistyczny i nieislamistyczny, prawdziwy bądź fałszywy, w dobrym i w złym wymiarze.

Z punktu widzenia przedstawicieli Urzędu Bezpieczeństwa kazania Vogela kryją w sobie niebezpieczeństwo radykalizacji poglądów u bardzo religijnej młodzieży.

Sven Lau

Sven Lau jest towarzyszem walki Pierra Vogela. Ok. roku 2000 jako syn katolickich rodziców przeszedł na islam, by po kilku latach zwrócić się ku salafizmowi. Lau pracował do końca 2008 roku jako Komendant Straży Pożarnej w Mönchengladbach. Następnie prowadził w tym mieście sklep z islamskimi dewocjonaliami. Przez pewien czas był przewodniczącym stowarzyszenia "Zaproszenie do Raju ".

Zgodnie z jego oświadczeniami w ostatnich latach wielokrotnie podróżował do Syrii, z "humanitarna pomocą", jak to on sam nazywał.

We wrześniu 2014 roku wywołał poruszenie w całych Niemczech, gdy w Wuppertalu - wraz z innymi salafitami - założył samozwańczą muzułmańską policję pod nazwą "Sharia Polizei", która zabraniała młodym muzułmanom wstępu do kasyn gry czy restauracji oraz namawiała do stworzenia "Stref Obowiązywania Szariatu". Po tej akcji prokuratura prowadziła przeciwko niemu postępowanie pod zarzutem łamania przepisów prawa o zgromadzeniach.

Ibrahim Abou-Nagie

Ibrahim Abou-Nagie urodził się w 1964 roku w obozie palestyńskich uciekinierów Nuseirat w Strefie Gazy. W 1994 roku otrzymał niemieckie obywatelstwo.

Wprawdzie nie ma żadnego teologicznego wykształcenia, lecz mimo to uważany jest za jednego z najbardziej wpływowych salafickich mówców w Niemczech. Swoje teksty, w których opowiada się za ścisłą interpretacją islamu, rozpowszechnia w internecie.

Konsekwentnie wprowadza rozgraniczenia między muzułmanami i nie-muzułmanami. Tych ostatnich określa arabskim pojęciem "kuffar" - "niewierny ". Abou-Nagie prowadzi stronę internetową "Prawdziwa Religia".

Członkowie sieci o tej samej nazwie prowadzą kampanię "Lies!" - "Czytaj", rozdając regularnie na ulicach miast w RFN egzemplarze Koranu.

Kampania ta kryje w sobie szczególny potencjał zagrożenia, ponieważ dochodzi w niej do ścisłej współpracy pomiędzy politycznym i dżihadystycznymi salafitami, jak napisał w 2013 roku w swym sprawozdaniu Urząd Ochrony Konstytucji.

Hassan Dabbagh

Hassan Dabbagh jest Niemcem o syryjskich korzeniach. W Lipsku jest przewodniczącym stowarzyszenia i imamem meczetu Al-Rahman. Jednocześnie prowadzi "Mobilną Akademię Islamską" i wędrując po Niemczech przekonuje do swojej interpretacji islamu. Dabbagh dzieli ludzi na "muzułmanów" i "niewiernych". Jego mowy są dostępne na różnych forach w internecie. W Lipsku Dabbagh sam regularnie organizuje i prowadzi tzw "Seminaria Islamskie" i spotkania edukacyjne na temat islamu.

"W przeszłości, w publikowanych przez niego pismach znajdowały się nie zawsze zgodne z konstytucją treści " - pisał Urząd Ochrony Konstytucji Saksoni w swym sprawozdaniu z 2013 roku.

"Wygłaszane przez niego w agresywnym stylu mowy, przyczyniały się do radykalizacji szczególnie wśród młodzieży i wpływały na jej osobowość" czytamy dalej w raporcie.

Denis Cuspert

Denis Cuspert to były muzyk, raper. Występował pod pseudonimem artystycznym Deso Dog. Z powodu wystąpień wykraczających przeciwko ustawie o środkach odurzających wielokrotnie trafiał do więzienia.

Około 2010 roku zwrócił się ku radykalnemu islamowi i od tego czasu pod imieniem Abou Maleek znany jest jako radykalny islamski mówca. W marcu 2012 roku berlińska prokuratura wszczęła przeciwko niemu postępowanie w związku z podejrzeniem o podburzanie mas do wystąpień niezgodnych z prawem. W tym samym roku Federalny Urząd d/s mediów zagrażających młodzieży umieścił trzy dżihadystyczne piosenki autorstwa Cusperta na indeksie.

W czerwcu 2012 roku Cupert wyjechał do Egiptu. Następnie udał się do Syrii, gdzie walczył po stronie dżihadystów. Pod nazwiskiem Abu Tahla al-Amani uważany jest za jednego z ważniejszych propagandystów organizacji terrorystycznej "Państwo Islamskie".

W listopadzie 2014 w internecie ukazało się nagranie, ukazujące dekapitację ofiary przez członków milicji terrorystycznej Państwo Islamskie, na którym to nagraniu widoczny jest między innymi Cuspert.

Ugrupowania islamistów w RFN

Tauhid Germany

"Tauhid Germany", znane również pod nazwę "Tauhid Deutschland " prowadzi przede wszystkim salaficką propagandę w internecie. Organizacja posiada własną stronę internetową i jest aktywna w sieci także na tak popularnych portalach jak Facebook czy YouTube.

Wiele z publikowanych przez "Tauhid Germany" nagrań wideo ma silne odniesienia do dżihadyzmu. W wielu publikacjach znaleźć można nawoływania do nienawiści przeciwko "niewiernym".

Pomoc w potrzebie (stowarzyszenie zarejestrowane)

Stowarzyszenie "Pomoc w potrzebie" zostało założone w 2013 roku. Swoje zadanie widzi jako organizacja służąca pomocą i wsparciem będących w potrzebie muzułmanom. Przede wszystkim jednak angażuje się w pomoc dla ofiar wojny domowej w Syrii.

Podczas licznych przedstawień benefisowych stowarzyszenia występują - zdaniem Urzędu Ochrony Konstytucji Nadrenii Północnej Westfalii - liczni mówcy mocno zakorzenieni w salafickich kręgach. Osoby te jechały także w konwojach z pomocą humanitarną, udających się do Syrii.

Przewodniczący jak i cały zarząd tej organizacji są znani od pewnego czasu Urzędowi Ochrony Konstytucji NRW jako wyznawcy ekstremistycznych islamskich ideologii.

Ansarul Aseer

Ansarul Aseer ("Pomocnicy więźniów") angażuje się przede wszystkim w pomoc muzułmańskim więźniom. Najczęściej są to delikwenci należący do dżihadystycznych grup, popierający terroryzm i po części z tego powodu odbywający kary w niemieckich bądź zagranicznych więzieniach.

"Pomocnicy więźniów" wzywają osoby odwiedzające ich stroną internetową do nawiązywania kontaktów z więźniami i do ich moralnego wsparcia.

Ponadto na swej stronie organizacja zamieszcza informacje dotyczące zwolnień z więzień, aktualnie toczących się postępowań karnych i o zapadających nań wyrokach.

"Islamska Wspólnota - Narodowa Perspektywa" (stowarzyszenie zarejestrowane)

"Islamska Wspólnota - Narodowa Perspektywa" , uważana jest ze swoimi 31 tysiącami członków za największą islamską organizację w Niemczech. Krąg jej sympatyków wydaje się jednak być znacznie większy. Organizacja została założona przez tureckiego polityka Necmettina Erbakana w późnych latach 60-tych XX w.

Jej przedstawiciele dostrzegają w kapitaliźmie i syjoniźmie przyczyny panującego aktualnie "niesprawiedliwego, światowego porządku".

Przewodniczący "Islamskiej Wspólnoty" Mustafa Kamalak nazywa Unię Europejską "klubem chrześcijan" lub "unią krzyżowców". Organizacja zaleca swoim członkom nie szukać kontaktów z "niewiernymi".

W swej oficjalnej gazecie w czerwcu 2013 roku "Narodowa Perspektywa" umieściła następujące stwierdzenie: "To herezja, stawiać stworzone przez ludzi prawa ponad prawa boskie".

Barbara Cöllen, Redakcja Polska Deutsche Welle


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje