Kolejny europejski kraj chce zakazu noszenia burki

Ministerstwo sprawiedliwości Łotwy przedstawiło w czwartek projekt ustawy zakazującej noszenia burki w miejscach publicznych - poinformowało łotewskie radio. W 2015 r. podobną inicjatywę odrzucił parlament. Społeczność muzułmańska na Łotwie jest niewielka.

Według radia zakaz noszenia burki nie będzie obowiązywał w przypadku miejsc kultu religijnego oraz na terenie obiektów sportowych i kulturalnych; wyłączone byłyby z niego także przedstawicielki niektórych zawodów.

Reklama

Minister sprawiedliwości Dzintars Rasnaczs z konserwatywnej partii Sojusz Narodowy (NA) podkreślił, że ustawa ma na celu przede wszystkim ochronę łotewskiego obszaru kulturowego, a dopiero w drugiej kolejności zapewnienie bezpieczeństwa.

W 2015 roku debatę o zakazie noszenia nakryć zasłaniających twarz wywołał w kraju prezydent Raimonds Vejonis, jednak zgłoszony przez opozycję projekt ustawy w tej sprawie nie znalazł poparcia w parlamencie.

Agencja dpa zauważa, że przyszłość obecnego projektu nie jest pewna - zanim dojdzie do debaty na forum parlamentu, ocenę proponowanego prawa muszą wydać pozostałe ministerstwa oraz koalicyjny rząd.

Dpa przypomina, że w miejscach publicznych w tym kraju widok burki lub innego islamskiego nakrycia głowy to rzadkość; Łotwa nieczęsto jest wybierana przez migrantów jako kraj docelowy, a łotewska społeczność muzułmańska jest bardzo nieliczna. Mimo to - zauważa agencja - część społeczeństwa silnie sprzeciwia się przyjmowaniu uchodźców.

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy