Komorowski: Arabia Saudyjska pożądanym partnerem ekonomicznym Polski

Arabia Saudyjska jest liczącym się w świecie i pożądanym przez Polskę partnerem ekonomicznym - oświadczył prezydent Bronisław Komorowski po rozmowach z następcą tronu Królestwa Arabii Saudyjskiej Salmanem ibn Abd al-Azizem as-Saudem.

Komorowski, który przebywa z wizytą w krajach Zatoki Perskiej, powiedział w niedzielę dziennikarzom, że z jego rozmów w Rijadzie wynika, iż jest duże zainteresowanie polską gospodarką, co - jego zdaniem - daje szansę na pogłębioną współpracę gospodarczą.

- Kapitał saudyjski jest już obecny na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, nie bezpośrednio, nie pod własnym szyldem, ale ta obecność tworzy najlepszy klimat i jest najlepszym przekaźnikiem informacji do biznesu saudyjskiego, że jest giełda (warszawska), która wyrosła na najpotężniejszą w naszej części Europy - ocenił prezydent.

Reklama

Komorowski poinformował, że rozmawiał z następcą saudyjskiego tronu również o sytuacji międzynarodowej, ale - jak sam przyznał - spotkanie było poświęcone przede wszystkim kwestiom ekonomicznym.

Prezydent określił spotkanie z Salmanem ibn Abd al-Azizem as-Saudem jako "owocne". - Omówiliśmy cały szereg kwestii związanych ze współpracą polityczną między Polską, a Arabią Saudyjską - zaznaczył.

Przypomniał, że następca tronu Królestwa Arabii Saudyjskiej jest jednocześnie ministrem obrony. - Ja też się poczuwam do związków z tym obszarem funkcjonowania państwa (Komorowski był szefem MON - red.), więc mieliśmy łatwość w znalezieniu wspólnego języka - mówił prezydent.

Komorowski poinformował, że w trakcie wizyty została podpisana umowa o współpracy dwustronnej w zakresie obronności. - Ta umowa otwiera dalej idące dobre perspektywy na współpracę nie tylko sił zbrojnych, ale także przemysłu zbrojeniowego - ocenił.

- Zaprosiłem następcę tronu do Polski, spotkało się to z żywym zainteresowaniem i jestem pewien, że po odpowiednich procedurach, uwzględniając kalendarze, ważne w obu krajach, będziemy mogli się cieszyć tą wizytą - powiedział prezydent.

Komorowski przypomniał, że w Polsce studiuje blisko 800 studentów z Arabii Saudyjskiej, przede wszystkim na kierunku medycyny. - Polska ma ponad 400 uczelni wyższych, więc wachlarz uczelni do wyboru jest ogromny - zaznaczył. Jak zauważył, ciekawe jest to, że państwo saudyjskie świadomie zachęca kobiety do studiowania. - To fragment szerszego planu modernizacji państwa i społeczeństwa - ocenił.

Prezydent w niedzielę zwiedził też twierdzę Masmak w Rijadzie oraz odbył krótki spacer po mieście.

Dowiedz się więcej na temat: Bronisław Komorowski | Arabia Saudyjska

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje