Reklama

Reklama

Konferencja w Monachium. Spięcie ws. Nord Stream 2

"Nie możemy zagwarantować obrony Zachodu, jeśli nasi sojusznicy uzależniają się od Wschodu" - powiedział wiceprezydent Stanów Zjednoczonych, odnosząc się do Nord Stream 2, łączącego Rosję i Niemcy. Kanclerz RFN Angela Merkel, przemawiając przed Pence'em, broniła Nord Stream 2, zaprzeczając opiniom, że nowy gazociąg zwiększy zależność od rosyjskiego gazu.

"Nadszedł czas, by europejscy partnerzy przestali podważać amerykańskie sankcje wobec Iranu. Nadszedł czas, by Unia Europejska wycofała się z porozumienia atomowego z Iranem" - powiedział Pence podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa (MSC). "Iran jest wiodącym państwem sponsorującym terroryzm na świecie" - dodał.

Reklama

Wiceprezydent USA Mike Pence powiedział, że USA są silniejsze niż kiedykolwiek i ponownie są liderem na światowej scenie.

Zaznaczył też, że hasło prezydenta USA Donalda Trumpa "America First", czyli "Ameryka przede wszystkim", nie oznacza "America alone", czyli "Ameryka w pojedynkę".

"Dwa lata temu z tego podium mówiłem, że amerykańskie przywództwo w wolnym świecie nie osłabnie nawet na chwilę. 'America First' nie oznacza 'America Alone'. W tym samym roku prezydent Donald Trump, stojąc przy pomniku Powstania Warszawskiego, powiedział: 'Podstawowe pytanie naszych czasów brzmi, czy Zachód ma wolę, by przetrwać?'. Inaczej mówiąc, czy jesteśmy przywiązani do naszych wartości, żeby bronić ich za wszelką cenę? Czy mamy dość szacunku dla naszych obywateli, by chronić naszych granic? Czy mamy pragnienie i odwagę, by zachować naszą cywilizację w obliczu tych, którzy chcą ją obalić i zniszczyć?" - wyliczał.

"Dziś jako wiceprezydent USA mogę z dumą ogłosić, że pod przywództwem prezydenta Donalda Trumpa, USA odpowiedziały na to pytanie nie tylko słowami, ale czynami. Dziś Ameryka jest silniejsza niż kiedykolwiek. Ameryka ponownie jest liderem na światowej scenie" - ocenił.

Wiceprezydent Pence o Wenezueli

Wiceprezydent USA Mike Pence oznajmił również w Monachium, że Unia Europejska powinna uznać Juana Guaido za jedynego prawowitego prezydenta Wenezueli.

"Teraz jest czas, by reszta świata wykonała krok naprzód. Stary Świat jeszcze raz może zająć stanowisko popierające wolność w nowym świecie. Dziś wzywamy Unię Europejską, by wykonała krok ku wolności i uznała Juana Guaido za jedynego prawowitego prezydenta Wenezueli" - oświadczył Pence.

"Walcząca Wenezuela znajduje się między dyktaturą a demokracją. Dotychczasowy prezydent kraju Nicolas Maduro jest dyktatorem bez prawa do władzy. Nicolas Maduro musi odejść" - podkreślił.

Skrytykował budowany gazociąg Nord Stream 2

Wiceprezydent USA Mike Pence skrytykował budowany gazociąg Nord Stream 2. Zaapelował, by państwa, które jeszcze tego nie zrobiły, zdystansowały się od tego projektu.

"Nie możemy zagwarantować obrony Zachodu, jeśli nasi sojusznicy uzależniają się od Wschodu" - powiedział wiceprezydent Stanów Zjednoczonych, odnosząc się do Nord Stream 2, łączącego Rosję i Niemcy. Podziękował tym europejskim krajom, które opowiedziały się przeciwko projektowi. "Chcielibyśmy, żeby inne kraje zrobiły to samo" - podkreślił.

Kanclerz RFN Angela Merkel, przemawiając przed Pence'em, broniła Nord Stream 2, zaprzeczając opiniom, że nowy gazociąg zwiększy zależność od rosyjskiego gazu. 

"Skoro rosyjski gaz wprowadziliśmy w znacznym zakresie podczas zimnej wojny, nie rozumiem, dlaczego obecnie czasy miałyby być na tyle gorsze, żebyśmy nie mówili o Rosji jako partnerze" - dodała.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje