Korea Płd.: Rząd gotowy podać się do dymisji

Południowokoreański rząd oświadczył, że jest gotowy podać się do dymisji w obliczu trwających od tygodni protestów społeczeństwa przeciwko decyzji władz o wznowieniu importu wołowiny z USA - powiadomiła agencja Yonhap.

Koreański premier Han Seung Su oraz szefowie wszystkich resortów zgłosili zamiar ustąpienia na cotygodniowym spotkaniu rządu z prezydentem Li Miung Bakiem.

Reklama

Południowokoreańskie media od pewnego czasu spekulują, że prezydent może odwołać kilku ministrów, aby rozładować gniew koreańskiego społeczeństwa. Najczęściej wymienia się w tym kontekście ministrów zdrowia, edukacji oraz rolnictwa.

W ubiegłym tygodniu do dymisji podało się ośmiu prezydenckich sekretarzy, chcąc w ten sposób wziąć na siebie odpowiedzialność za niepopularną w społeczeństwie decyzję władz. Li nie podjął jeszcze decyzji, czy przyjąć ich rezygnacje.

W kwietniu Korea Południowa zgodziła się na niemal całkowite zniesienie ograniczeń w imporcie amerykańskiej wołowiny, wprowadzonych w 2003 r. w związku z wykryciem w stanie Waszyngton pierwszego przypadku BSE, czyli encefalopatii gąbczastej bydła, znanej jako choroba szalonych krów.

Południowokoreańskie społeczeństwo, które obawia się, że choroba szalonych krów i jej ludzka odmiana choroba Creutzfeldta-Jakoba nadal stanowią zagrożenie, od tygodni protestuje przeciwko decyzji rządu. Demonstranci domagają się odstąpienia od umowy z USA, bądź jej renegocjacji.

Także na wtorek zaplanowana jest w Seulu demonstracja, która przyciągnąć może nawet do 300 tys. uczestników.

Rząd w Seulu wyklucza możliwość całkowitej renegocjacji umowy, zwrócił się jednak do Waszyngtonu z prośbą, aby do Korei trafiało jedynie mięso z młodych zwierząt, mniej podatnych na chorobę szalonych krów.

Dowiedz się więcej na temat: choroba szalonych krów | USA | choroby | Korea Północna | rząd

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje