Reklama

Reklama

Korea Płn.: Egzekucja byłego członka gabinetu

W Korei Płn. wykonano wyrok śmierci na byłym członku rządu, który odpowiadał za kontakty z Koreą Płd. - poinformował południowokoreański dziennik Dzoson Ilbo.

Kwon Ho Ung - oddelegowany był przez Phenian w latach 2004 do 2007 rozmów z Koreą Płd. na poziomie ministerialnym.

Reklama

Według Dzoson Ilbo, który powołuje się na anonimowe źródło w Pekinie, Kwon został rozstrzelany przez pluton egzekucyjny. Wyrok śmierci otrzymał za błędy w realizacji polityki Phenianu.

Dziennik podaje, że nie zdołał ustalić, kiedy i gdzie wykonano wyrok.

Agencji AP nie udało się uzyskać potwierdzenia informacji opublikowanych przez Dzoson Ilbo. Południowokoreańskie ministerstwo ds. unifikacji i służby wywiadowcze pozostawiły tę sprawę bez komentarza.

Stosunki między państwami koreańskimi są wyjątkowo napięte od marca, kiedy północnokoreańska torpeda zatopiła Cheonan - okręt marynarki wojennej Korei Płd. Rada Bezpieczeństwa ONZ potępiła ten atak, nie przypisując jednak jednoznacznie winy Phenianowi. Międzynarodowi eksperci twierdzą jednak, że Cheonan został zatopiony przez Koreę Płn.

Relacje między Seulem a Phenianem ulegały stopniowemu pogorszeniu od 2008 roku, kiedy do władzy w Korei Płd. doszedł konserwatywny rząd, który przyjął twardy kurs wobec Północy.

W marcu w Korei Płn. wykonano wyroki śmierci na dwóch byłych wysokiej rangi urzędnikach, skazanych za przeprowadzenie nieudanej reformy walutowej, która spowodowała niepokoje społeczne - wynika z informacji dziennika internetowego specjalizującego się w tematach związanych z Koreą Płn. - Daily NK, na który powołuje się AP.

Wyroki śmierci dla byłych przedstawicieli władzy nie są nowością w Korei Płn. W latach 90. dokonano tam, po fali głodu, która ogarnęła Północ, publicznej egzekucji wysokiej rangi urzędnika odpowiedzialnego za rolnictwo.

Dowiedz się więcej na temat: dziennik | wyrok śmierci | wyrok | egzekucja | Korea Północna

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy