Reklama

Reklama

Korea Płn. "stanowczo potępia i odrzuca" rezolucję RB ONZ

"Moja delegacja stanowczo potępia i kategorycznie odrzuca ostatnią nielegalną i bezprawną rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ", nakładającą sankcje na Koreę Płn. - oświadczył we wtorek północnokoreański ambasador przy Konferencji Rozbrojeniowej ONZ w Genewie.

"Moja delegacja stanowczo potępia i kategorycznie odrzuca ostatnią nielegalną i bezprawną rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ" - powiedział ambasador Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej (KRLD) przy ONZ w Genewie Han Te Song, na forum Konferencji Rozbrojeniowej.   

Reklama

Zagroził, że "planowane kroki", które podejmie Korea Północna, "spowodują, że Stany Zjednoczone odczują największy ból, jakiego kiedykolwiek doświadczyły".   

KRLD "jest gotowa użyć ostatecznych środków" - powiedział Han, cytowany przez agencję Reutera. Nie rozwinął jednak tego wątku. 

USA: Celem rezolucji ONZ zakończenie prowokacji Korei Płn.

Rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ "wysłała bardzo jasny komunikat" władzom Korei Północnej, żeby zakończyły swe prowokacyjne działania - powiedział we wtorek w Genewie przedstawiciel USA ds. rozbrojenia Robert Woods.  

"Mam nadzieję, że reżim (północnokoreański) usłyszy komunikat głośno i wyraźnie i że obierze inną ścieżkę" postępowania - oświadczył Woods na forum oenzetowskiej Konferencji Rozbrojeniowej.

Na koniec wezwał "wszystkie kraje do energicznego wdrażania tych nowych sankcji i wszystkich pozostałych".

Powołana w 1979 r. Konferencja Rozbrojeniowa to jedyne wielostronne, działające w ramach ONZ forum zajmujące się negocjacjami w sprawach międzynarodowego rozbrojenia. W Konferencji uczestniczy 65 państw, a decyzje podejmowane są jednomyślnie.      

Dodatkowe sankcje dla Korei Północnej

Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła jednomyślnie w nocy z poniedziałku na wtorek czasu polskiego rezolucję o nałożeniu dodatkowych sankcji na Koreę Północną po przeprowadzeniu przez ten kraj 3 września kolejnej eksplozji nuklearnej. 

Nowe restrykcje przewidują m.in. wprowadzenie limitu na dostawy ropy naftowej do Korei Płn.: do 500 tys. baryłek od 1 października do końca 2017 roku i do 2 mln baryłek w ciągu 2018 roku i lat następnych. Sankcje wprowadzają także całkowite embargo na dostawy gazu ziemnego do Korei Płn. i zakaz importowania północnokoreańskich wyrobów tekstylnych.     

Nowe sankcje nie obejmą przywódcy KRLD Kim Dzong Una i jego najbliższych współpracowników, co znajdowało się w pierwotnym projekcie dokumentu.    

5 sierpnia, po miesiącu intensywnych negocjacji między USA i ChRL, która jest głównym sojusznikiem Korei Płn., RB ONZ również jednomyślnie przyjęła rezolucję przewidującą ograniczenie dochodów Pjongjangu z eksportu (3 mld dol. rocznie) o jedną trzecią poprzez nałożenie embarga na węgiel, żelazo i rudę żelaza, ołów i rudę ołowiu oraz ryby i owoce morza. 

Była to odpowiedź na przeprowadzony przez Pjongjang 4 lipca, w dniu święta narodowego Stanów Zjednoczonych, pierwszy udany test pocisku ICBM, który mógłby uderzyć w terytorium USA.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje