Kucharz ze szczytu G-8: Nie próbowano otruć Busha

Niemiecki kucharz Steffen Duckhorn, który w czerwcu 2007 r. gotował dla uczestników szczytu G-8 w Heiligendamm, stanowczo zaprzeczył podejrzeniom byłej Pierwszej Damy USA Laury Bush, jakoby na szczycie usiłowano otruć amerykańską parę prezydencką.

- Każdy kucharz ma swój honor - powiedział 34-letni Duckhorn niemieckiemu tygodnikowi "Der Spiegel", komentując sugestie, które pani Bush zawarła w swoich pamiętnikach pt. "Spoken From the Heart".

Reklama

Według niej w Heiligendamm prezydent USA, ona sama i część towarzyszących im osób nagle poczuli się źle, do tego stopnia, że musieli pozostać w łóżkach. Lekarze i Secret Service sprawdzali, czy nie była to próba otrucia. O wynikach śledztwa nic nie wiadomo.

"George był tak chory, że na spotkaniu z Sarkozym (prezydentem Francji) nie był w stanie wstać, żeby się przywitać" - cytowała telewizja CNN pamiętniki byłej Pierwszej Damy. Inne spotkania prezydent w ogóle odwołał.

Duckhorn przyznał, że dobrze przypomina sobie dzień w Heiligendamm, kiedy usłyszał, że ówczesny prezydent USA George W. Bush nie czuje się dobrze i cierpi z powodu bólów żołądka.

- Natychmiast zwróciliśmy się do Federalnego Urzędu Kryminalnego (BKA), czy coś jest nie tak. Ale wszystko było w porządku - powiedział kucharz.

W kuchni, gdzie przygotowywano potrawy dla uczestników szczytu, stale pracowali toksykolodzy, pobierając próbki każdego dania. Próbki badano na miejscu w małym laboratorium, ale nigdy nie było żadnych zastrzeżeń.

Potrawy, które podano, zostały uzgodnione z niemieckim MSZ, a składniki pochodziły od miejscowych dostawców, wcześniej sprawdzonych, tak samo jak pracownicy kuchni. Każda dostawa kontrolowana była wykrywaczami metalu oraz badana przez specjalnie wyszkolone psy.

Kucharz dodał, że jego zespół nie gotował dla pozostałych członków delegacji, która - według Laury Bush - też skarżyła się na dolegliwości żołądkowe. "Tamci przywieźli swoje rzeczy, np. swoją coca-colę i cukierki M&M's z logo Białego Domu" - pisze "Spiegel".

George W. Bush poczuł się lepiej jeszcze tego samego dnia po zjedzeniu rosołu. Duckhorn twierdzi, że spotkał prezydenta po południu na dziedzińcu. Ten podszedł do kucharza, podał mu rękę, mówiąc "Hey man, good food" (Dobre jedzenie, chłopie").

Dowiedz się więcej na temat: USA | prezydent | Bush | Nie | Niemcy | George W. Bush | kucharz

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje