L.Kaczyński dla Reutersa o problematyce UE i NATO

Polska będzie się wahała ze zniesieniem swego weta wobec rozmów Unii Europejskiej o partnerstwie z Rosją, dopóki wielkie mocarstwa UE nie zgodzą się wprowadzić Gruzji i Ukrainy na drogę wyraźnie prowadzącą do ich przystąpienia do NATO - powiedział Lech Kaczyński w wywiadzie dla agencji Reuters.

Prezydent z zadowoleniem powitał kompromisowe rozwiązanie, przyjęte w sprawie tych krajów na niedawnym szczycie NATO, ale powiedział, że pokazuje ono, iż niektóre państwa UE pozwoliły Rosji, która przestrzegała Zachód przed przyjmowaniem Ukrainy i Gruzji, by miała de facto prawo weta w kwestii tego, kto przystępuje do NATO - relacjonuje Reuters.

Reklama

- Tylko ludzie nie w pełni poinformowani politycznie pomyśleliby, że to, co się stało z MAP (planem działań na rzecz członkostwa Ukrainy i Gruzji) nie ma nic wspólnego ze sprzeciwem Rosji - cytuje prezydenta agencja i przypomina, że na szczycie NATO w Bukareszcie USA i ich środkowoeuropejscy sojusznicy popierali MAP dla Ukrainy i Gruzji, natomiast Niemcy i Francja przewodziły oponentom.

L. Kaczyński powiedział, że kwestia członkostwa w NATO krajów, które stanowiły kiedyś część Związku Radzieckiego, jest powiązana z szerszą debatą na temat strategicznego partnerstwa UE z Rosją.

Reuters odnotowuje w tym kontekście, że większość państw UE jest również członkami NATO.

- Muszę wiązać te dwie kwestie, nawet jeśli wolałbym tego nie czynić - powiedział prezydent.

Spytany, czy Polska, która blokowała rozmowy UE-Rosja w 2006 roku z powodu - rozwiązanego teraz - sporu handlowego, wycofa weto, żeby uspokoić Moskwę i nowego rosyjskiego prezydenta Dmitrija Miedwiediewa, Lech Kaczyński odparł: "Z pewnością powinniśmy rozmawiać, z pewnością powinniśmy budować atmosferę, w której nieufność jest zredukowana. Ale czy rozmowy strategiczne (UE- Rosja) mogą zostać odblokowane w bliskiej przyszłości, to inna sprawa".

- Najpierw chciałbym wiedzieć - kontynuował prezydent - jak ma zostać rozwiązana sprawa MAP dla Ukrainy i Gruzji.

Prezydent powiedział - relacjonuje Reuters - że będzie z naciskiem podnosił sprawę Ukrainy i Gruzji wobec Niemiec i Francji. Agencja odnotowuje, że prezydent Francji Nicolas Sarkozy będzie rozmawiał z prezydentem Lechem Kaczyńskim i premierem Donaldem Tuskiem w Warszawie 23 kwietnia.

L. Kaczyński powiedział, że rezultaty szczytu NATO napawają go optymizmem w kwestii przyznania MAP Ukrainie i Gruzji, kiedy sprawa ta ma być ponownie rozpatrywana przez Sojusz w grudniu.

- Mam nadzieję, że Niemcy można będzie przekonać - powiedział prezydent i dodał, że kanclerz Angela Merkel odegrała decydującą rolę w doprowadzeniu do kompromisu na szczycie.

Dowiedz się więcej na temat: Ukraina | weta | agencja | prezydent | NATO

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy